Hz. Peygamberin gönderdiği mektupların içeriği yeterli mi?

Soru Detayı

- ​Hz. Peygamber ve tebliğ mektuplarının yetersizliği?
- Hz. Peygamberin, dönemin hükümdarlarına tebliğ amacı ile mektuplar gönderdiğini ve İslam'a davet ettiğini biliyoruz. Hz. Peygamberin gönderdiği mektupların içeriği hiç tatmin edici değil. Yani mektubunda herhangi bir "delil/mucize" barındırmıyor.
- Şimdi bu hükümdarlar bağlı oldukları dinden (Hıristiyanlık/Mecusilik) neden dönsünler, sonuçta onlar açısından Hz. Peygamberin Allah'ın elçisi olduğuna dair bir delil yok?
- Ayrıca onların mensup olduğu din onlara cennet-cehennem sunuyor. Yani kısacası Hz. Peygamber hiçbir delil olmadan neden sadece "İslam'a gir, hidayete gel..." şeklinde tebliğ yapmıştır?
- Örnek olarak: “Allâh’ın kulu ve Rasûlü Muhammed’den, Romalıların büyüğü Herakliyüs’e!.. Hidâyete tâbî olanlara selâm olsun! Ben seni İslâm’a dâvet ediyorum. İslâm’a gir ki, selâmete eresin ve Allâh da sana ecrini iki kat versin! Eğer kabûl etmezsen, (teb’an olan) çiftçilerin günâhı senin boynuna­dır."
- Herakliyüs'un İslam'a girmesi için bir sebep yok; bürokrasi,ordu, halk hepsi Hıristiyan.
- Ayrıca döneminin en güçlü devletlerinden biri. Onun bakış açısı ile çölden peygamberlik iddiası ile çıkan bir adamın davetine "delilsiz" neden uysun?
- Bu durum diğer mektuplar ve hükümdarlar için de geçerli…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mektupların fazla uzatılmaması için detaylı bir şekilde delillere yer verilmemiş olabilir.

Keza, sergilenen deliller ya Allah’ın izniyle Peygamber Efendimiz (asm) gösterdiği mucizelerdir ya da en büyük mucize olan Kur'an’dır. Peygamber Efendimiz (asm) gösterdiği mucizelerin, bizzat ilk muhatapları olan Kureyş müşrikleri için çok fazla bir şey ifade etmediği bilinmektedir. Aynı sahneyı yabancı ve daha az tanıyan kimselere anlatmak hikmete pek münasip görülmemiş olabilir.

Ayrıca, giden elçilerin yanında Kur'an’ın olduğu kuvvetle muhtemeldir. Bu sebeple deliller konusunda elçilerin bizzat görevli olmaları en makul görülmektedir...

Nitekim Roma’da müşriklerin reisi Ebu Süfyan’ın ifadeleri bile krala önemli gelmiş ve Efendimizin nübüvvetine iman etmiştir. Sonradan saltanatının gitmesi korkusuyla onu şakaya vermiştir.

Özetle, delil işi elçilere bırakılabilir. Muhatapların merak ettiği konularda delil getirmek, ısmarlama delil sunmaktan daha evladır.