Hz. Süleyman’ın emrine verilen rüzgar neden farklıdır?

Soru Detayı

- ​Enbiya suresi 81. ayette Hz. Süleyman’a sert rüzgâr verdiğini söylerken Sad Suresi 36. ayette ise yumuşak rüzgârı verdiğini söylüyor.
- Bunun sebebi nedir açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, rüzgârı Hz. Süleyman (as)’ın emrine vermiş ve çeşitli işlerinde bir araç olarak kullanmasına imkan sağlamıştır.

Bizzat Kur'an’da rüzgârın hem şiddetli hem yumuşak yönüne dikkat çekilmiştir.

“Böylece rüzgârı onun buyruğu altına verdik. Onun emriyle dilediği yöne yumuşakça eserdi.” (Sad, 38/36)

mealindeki ayette yolculuk yapanların sarsılmamaları, rahatsız olmamaları için yumuşak bir esintiye sahip olduğu bildirilmiştir.

“Süleyman'ın emrine de zorlu rüzgârı verdik. Onun emriyle içinde bereketler yarattığımız ülkeye doğru eserdi. Biz her şeyi biliriz.” (Enbiya, 21/81)

mealindeki ayette ise rüzgârların omuzlarına yerleşen halı gibi sergilerin tahrik edilmesini sağlamak ve hızlandırmak için rüzgâr motorunun güçlü bir şekilde çalıştırmaya yönelik olarak rüzgârların zorlu / güçlü bir şekilde ayarlandığına dikkat çekilmiştir.

Demek ki rüzgâr motorunun, aracı / ilgili sergiyi / halıyı hızlı yürütmek için ihtiyaç duyulan güce sahip olması gerekir. Ancak aynı zamanda yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde hem hızlı hem de yumuşakça bir konumdadır.

Şu halde, hikmetin gereği olarak Hz. Süleyman’ın emrine verilen rüzgâr, hem yolcuyu rahatsız etmeyecek derecede olmalı, hem de yükünü taşıyacak güç ve hız da olmalı.