Hz. Süleyman mabedi güneş tapınağı mıydı?

Soru Detayı

- Hz. Süleyman mabedinin güneş tapınağı olduğu şeklinde şöyle bir iddia var, ne dersiniz?
İddia: “Solomon Tapınağı”nın gerçek anlamı “GÜNEŞ Tapınağı”dır. “Sol”, “Om” ve “On”, hep Güneş için kelimelerdir sadece. “Sol”, Latincede Güneş anlamına gelir ve İngilizcede “ruh” anlamına gelen “soul” kelimesine de hem fonetik hem yazılış olarak yakındır. Solomon Tapınağının doğru anlayışı sadece insan ruhunun Tanrılaşmış hâlini temsil eden bir semboldür;””

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Solomon (Süleyman) tapınağı" bir mabed olarak yapıldığı ve mabed olarak görev yaptığı bilinen tarihi bir gerçektir. Bu mabede güneş manasının verilmesinde dini simge bakımından bir sakıncası yoktur.

Eğer bu kelime Hz. Süleyman’ın ismi olarak söz konusu ise, onun kendi döneminde ilahi vahyin temsilcisi, Yahudi devletinin kralı, başka insanlara verilmeyen -cinlerin, kuşların, rüzgarların emrine verilmesi gibi- harikalarla donatılmış bir insanın güneş olarak anılmasının ne sakıncası vardır?

Bu her iki hâlde de “Güneş'in -haşa- ilah olarak telakki edildiğini söylemek” bir cehalet ve art niyetli bir totemcilik kâbusudur. Çünkü Allah’ın kelamı olduğuna iman ettiğimiz Kuran-ı Kerim'de, bir peygamber olduğu bildirilen Hz. Süleyman’ın “Güneşi ilah edinmiş olduğunu düşünmek” gerçekten aleni bir sofestailiktir. Böyle bir yalan söylemekten ise, her şeyi hatta kendini de inkâr eden bir sofestai olup akıldan istifa etmek, çok daha erdemli bir davranış olur.