Hz. Peygamber Hz. Mariye'yi azad edip de mi evlenmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Mariye, Peygamberimiz (s.a.m)'in bir cariyesi olarak yanında kalmış ve Hz. İbrahim’in annesi olmuştur.

“Ey Peygamber! Biz, şu gruplara dahil kadınları sana helâl kıldık: Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana harp esîri olarak verdiği cariyeleri…”(Ahzab, 33/50)

mealindeki ayette Hz. Peygamberin helâli olan kadınalar, iki grup olarak belirtilmiştir: Merhirleri verilen hür kadınlar ve savaş ganimetinde yer alan cariyeler.

Bu ayetin ifadesinden de anlaşılıyor ki, Hz. Peygamber (s.a.m) bazı cariyeleri de ailesinin haremine / harîmine almıştır. Kaynakların verdiği bilgiye göre, Hz. Peygamber (s.a.m) savaş ganimeti olarak aldığı cariyelerden Hz. Safiye ile Hz. Cuveyriye’yi azat edip -mehirlerini vererek- eş olarak nikahlamıştır. Hz. Reyhane ile -Mısır mukavkısı tarafından Hz. Peygamber (s.a.m)’e hadiye edilen İbrahim’in annesi- Hz. Mariye’yi ise cariye olarak ailesinin içine dahil etmiştir (bk. İbn Kesir, Maverdi, Beğavî, Semerkandi, Kasımî, İbn Aşur, Alusî, Merağî, Ahzab: 50. ayetin tefsiri; Kurtubî, Ahzab: 28-29. ayetlerin tefsiri).

Ayrıca Hz. Mariye’nin bir cariye olarak Hz. Peygamber (asm)'in ailesine dahil olduğu konusu için (bk. Taberi, Semarkandi, İbn Cüzay, Razi, Tahrim:1. ayetin tefsiri).