Hz. İbrahim, Allah’ın varlığını ispat ederken on beş aylık mıydı?

Soru Detayı

- Hz. İbrahim aleyhisselamın yıldıza, aya, güneşe bakarak Allah'ın varlığını aradığında on beş aylık olduğu rivayetleri sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. İbrahim’in bu esnada 15 yaşında olduğu rivayet edilmektedir. Bir rivayete göre ise 7 yaşındaydı.

- Hz. İbrahim’in yıldızlara baktığı sırada 15 aylık olduğuna dair bir bilgiye rastlayamadık. Bazı araştırmacıların verdiği bilgilerde “daha 15 aylık iken tefekkür etmeye başlamıştı” şeklindeki ifadeden, yanlışlıkla “yıldızlara baktığı zaman” olarak algılanmış olabilir. Çünkü bu ifadeden sonra “yıldızlara bakması, Nemrut'la ilgili macerasından söz edilmesi”, böyle yanlış bir algılamaya sebep olabilir.

- Verilen diğer bazı bilgilere göre, Hz. İbrahim, ateşe atıldığında 16 yaşındaydı. (bk. Mecellletu Merkezi Babil, Haziran, 2011)

- Bu bilgilerin hiçbiri kesin değildir. Ayet ve sahih hadislerde bu konuyla ilgili bilgi olmadığı gibi, sağlam senetli tarihi bilgiler de yoktur. Çoğu İsrailiyattır.

Kur'an’ın ifadelerinden öyle anlaşılıyor ki, Hz. İbrahim meşhur bu melekut canibini seyrettiği zaman vahiy almış bir nebidir. Böyle küçük yaşta bir kimsenin peygamber olduğuna dair de elimizde bir bilgi yoktur.

- Hz. İbrahim’in yaşına bakmaktansa, tevhid akidesine ve güzel ahlakına bakmak, bin kat daha faydalı değil mi?