Hz. İbrahim, mecusiden neden özür diledi?

Soru Detayı

- Aşağıdaki olayın aslı varsa kaynağını lütfen verir misiniz.
“Hz İbrahim, sofraya hiç birileri olmadan oturmazmış. Bir gün bir adamı sofrasına almış ve Allah’ın adıyla başla demiş adam da mecusiymiş. Bundan sonra Hz.İbrahim onu kovmuş madem benim rabbime inanmıyorsun o halde kalk demiş. Sonra Allah, Hz.İbrahime o beni kırk yıldır inkar ediyor ben onu doyuruyorum sen ona bir yemeği mi çok gördün demiş ve İbrahim peygamber tekrar adamın peşine düşmüş özür dilemiş.”
- Bir hoca bunu anlattı, böyle bir olay var mıdır ve sahih midir, eğer sahihse kaynağını yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tasavvuf ve nasihat kitaplarında geçen bu bilgi özetle şöyledir:

Mecusi’nin biri Hz. İbrahim (a.s)’e misafir olmak istediğini bildirir. İbrahim, Allah’a iman etmen şartıyla kabul der. Bunun üzerine Mecusi oradan ayrılır. Bu hadise üzerine Hz. İbrahim’e “Ey İbrahim! Kâfir olmasına rağmen biz bu kişiye inancını değiştirmesini talep ve teklif etmeden elli senedir rızk veriyoruz. Bir lokma da sen verseydin ne olurdu?” diye vahiy gelir. Hz. İbrahim koşa koşa gidip ona yetişir ve özür diler. Mecusi Hz. İbrahim’in özür dilemesinin sebebini anlayınca Allah’a iman edenlerden olur. (bk. Kuşeyri, Risale, s. 374; Sadi Şirazi, Bostan ve Gülistan, s. 72-73)

Bu hikâyenin sıhhati hakkında bir bilgiye ulaşamadık.