Malının azalmasını istiyorsan ekmeği eline al gezerek ye, anlamında bir rivayet var mı?

Soru Detayı

"Ey İbrahim, şayet malının azalmasını istiyorsan ekmeği eline al gezerek ye! ..." diye başlayan bir hadisesi var mı?
- İbrahim (as)'ın serveti günden güne çoğalıyormuş. Bir gün dua ederken şöyle demiş:
"Yarab! Servetimden fakirlerin hakkını veriyorum, muhtaçları gözetiyorum, geleni hiç boş çevirmiyorum, ama malım azalmıyor hatta çoğalıyor. Yoksa ben dünyaya çok mu bağlıyım ki bana bu kadar çok rızık veriyorsun. Cenab-ı Hak, İbrahim (as)'a şöyle hitapta bulunmuştur:
"Ey İbrahim! Şayet malının azalmasını istiyorsan ekmeği eline al ve gezerek ye."
- İbrahim (as) yemek zamanlarında artık eline ekmek alıp gezerek yiyormuş.
- Bir gün duasında Rabbine sormuş: "Ya Rab! Gezerek yiyorum yine servetimde azalma yok." Kendisine şöyle cevap gelmiş:
"Sen eline mendil alıyorsun. Kırıntılar yere dökülmüyor. Onlara basmıyorsun. Şayet gezerek yerken kırıntıları yere dökseydin bereket hemen giderdi."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. İbrahim ile ilgili rivayete rastlayamadık.

- Bu şekilde sağlam bir bilginin olduğunu da düşünemiyoruz. Çünkü, Hz. İbrahim’in malının azalması için uğraş vermesi, Allah’ın da ona bu konuda yol göstermesi, bunun yolunun da ayakta yemek yemek ve eline mendil almadan yürürken ekmeğin kırıntılarını veya yediklerinin bir kısmını yere dökmesinin tavsiye edilmesi, ilahi öğretilerin temel esprisine aykırıdır.

- Kuvvetli ihtimalle, yemek konusunda daha titiz olmaları için insanlara böyle bir bilgi uydurulmuş olabilir.