Hz. İbrahim'in Firavun olduğunu iddia eden Fıransız yazarlara nasıl cevap verebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. İbrahim’in Firavun olduğu iddiası yalan ve uydurmadan ibarettir. Bunlar tamamen spekülatif haller mahsulüdür.

- Firavun kelimesi Mısır krallarının bir unvanıdır. Habeşistan krallarına Necaşî; Sasanî krallarına Kisra; Roma-Bizans krallarına Kayser denildiği gibi, Mısır krallarına da Firavun unvanı verilmiştir.

Eğer Hz. İbrahim kral olsaydı, bu takdirde kim ona ses çıkarabilirdi. Kim onu ateşe atabilirdi.

Hz. İbrahim devrindeki krallara Nemrut ve Melik unvanı verilir. Nitekim Hz. Yusuf devrinde bile Mısır krallarına melik dendiğini Kur’an’dan ve diğer tarih kaynaklarından öğreniyoruz.

- İnsan merak etmez mi; acaba, bu iddiada bulunanlar, mevcut olan kitapların dışında gökten inen bir kaynak mı bulmuşlar, yoksa, arkeolojik çalışmalar sonunda her şeyi listeleyen bir tarih levhasını mı bulmuşlar?

Varsa böyle bulguları, ortaya koysunlar...

- Başta Tevrat ve Kur’an olmak üzere, dünyada mevut olan binlerce ilmi eser ve kaynakta Hz. İbrahim’in hayat hikâyesi anlatılmışken, bu maceracıların mevut bilgilerin tersine gerçekten bir bulgu bulmaları ihtimali var mı?

- Somut söyledikleri bir şey var: “Hz. İbrahim, Firavun Ahenaton’dan başkası değildi." (Müslüman Mısırlılar bugün bile bu firavundan ‘Ahenaton Aleyhisselam’ diye söz ederler.) Bunun aslı-astarının olmadığını herkes bilir.

- Kızıl Deniz mucizesine efsane diyen bu inançsız kimselerin yalanlarından ötürü tereddüt geçirmek, bazı Müslümanların ne kadar dinlerinden habersiz olduklarını göstermesi bakımından çok manidardır.

- Bir iki yıldır Yahudi kökenli bazı dinsizlerin kurguladıkları Musa filminde onun bir prens olduğu ve gayrimeşru aşk yaşadığına dair güya belgeseller yapmışlar. Öyle anlaşılıyor ki, sorudaki yazar Fransız Yahudiler aynı dinsiz Yahudilerdir. O filmde Deniz ve benzeri mucizeler tamamen inkâr edilmekte ve onlara efsane denilmektedir. Bu yazıda da aynı küfrî hezeyanlar var.

- Özetle: Hz. İbrahim ve Hz. Musa’nın hayatları hem Tevrat ve Kur’an’da hem de yüzlerce belki binlerce tarih ve diğer ilmî kaynaklarda anlatılmıştır. Bütün bunları bir tarafa atıp,  iki dinsizin hayalî kurgularına inanmak gerçekten anlaşılır şey değil...