Hz. Adem'den önce hayvanlar ve bitkiler var mıydı?

Soru Detayı

- Hz. Âdem’den önce hayvanlar ve bitkiler halihazırda var mıydı, yoksa Hz. Âdem’den sonra mı yaratıldılar?
- Mesela kedilerin ve hurma ağacının Hz. Âdem’den sonra yaratıldığını biliyorum ben.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hadis-i şerifte yaratılış sırası özetle şöyle bildirilmiştir:

"Allah (tarafından önce) toprak, sonra dağlar, sonra ağaçlar, sonra mekruhlar (şerler veya madenler), sonra nur, sonra hayvanlar, sonra da Hz. Âdem (as) yaratılmıştır" (Müslim, Sıfatu'l-Kıyâme 27, no: 2789)

“Hurma ağacının Hz.Âdem’den sonra yaratıldığına" dair bilgi, “Halanız hurmaya saygı duyun. O Hz. Âdem’in yaratıldığı çamurun arta kalan kısmından yaratılmıştır.” manasına gelen meşhur bir hadise dayandırılmıştır.

Ancak hadis otoritelerinden olan İbn Hibban (ed-Duafa, 3/44-45), Akîlî (ed-Duafa, 430), İbn Adîy (1/1/330) İbnu’l-Cevzî (el-Mevduat, 1/184) gibi alimler, bunun zayıf hatta uydurma olduğunu bildirmişlerdir.

İbn Asakir’in bildirdiği gibi, bu hadisi Urve Hz. Ali’den nakletmiştir ki, Urve Hz. Ali’yi görmemişti. (İbn Asakir, 2/309)

Müslim hadisini zayıf kabul edenlerin yanında sahih olduğunu kabul edenler de vardır.

Kedilerle ilgili bilgiler internette epey vardır. Fakat hiçbirisi sağlam bir kaynağa dayanmaz. Biz kedilerin Hz. Âdem’den sonra yaratıldığına dair sahih bir kaynağa rastlayamadık.