Hz. Âdem'in yaratıldığı toprağın arta kalan kısmından hurma ağacının yaratıldığı doğru mudur?

Soru Detayı

Yüce Allah'ın, Âdem (as)'ı, dünyanın değişik bölgelerinden alınan toprağın karışımıyla çamur yapılmış ve bu çamurla beden şekli verdirdikten sonra ruhundan üfleyerek yarattığı rivayet olunur. Fakat toplanan topraklardan yapılan çamurun bir kısmının artmış olduğunu, bu çamurun akıbetinin ne olduğunu, artan çamurla başka bir şeyin yaratılıp yaratılmadığını açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Halanız hurmaya saygı duyun. O Hz. Adem’in yaratıldığı çamurun arta kalan kısmından yaratılmıştır.” manasına gelen bir hadis rivayeti vardır.

Ancak hadis otoritelerinden olan İbn Hibban (ed-Duafa, 3/44-45), Akîlî (ed-Duafa, 430), İbn Adîy (1/1/330) İbnu’l-Cevzî (el-Mevduat, 1/184) gibi alimler bunun zayıf hatta uydurma olduğunu bildirmişlerdir.

İbn Asakir’in bildirdiği gibi, bu hadisi Urve Hz. Ali’den nakletmiştir ki, Urve Hz. Ali’yi görmemiştir. (İbn Asakir, 2/309)