Herkes diğer tanrılara göre ateist mi?

Soru Detayı

​- Ateist olduğu düşünülen bir bilim adamına sorulduğunda iddiası:
"Siz neden Zeus, Thor gibi tanrılara inanmıyorsunuz ya da uçan spagetti canavarına? Sen de onlara göre ateistsin yani siz de benim kadar ateistsiniz ben de senin tanrınıza göre ateistim siz de diğer tanrılara göre ateistsiniz."
- Yani herkes diğer tanrılara göre ateist mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ateist, teist olmayan demektir.

Teizm, her hangi bir tanrıya inanmak anlamına gelmez. Bir paganın tekbir tanrısı olabilir. Ancak bu onu teist yapmaz. Zira onun tanrısının benzerleri pek çoktur.

Teizm, terim olarak öncelikle Hristiyanların teslis inancı ile ilgilidir. Tanrının üç farklı konumunun bir temel formunda birleştiği inancını ifade eder. Ateistler bu Hristiyan inancı ret edenlere verilen isimdir. Terim genel anlamı ise Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam’da mevcut bulunan tek ve mutlak uluhiyeti de kapsar.

İslam, tevhid dini olduğu için bu imana sahip olmayanlar müşrik olarak adlandırılır. Dolayısıyla bir ve mutlak bir uluhiyet bunun dışındaki tüm tanrı tasavvurlarını ve inançlarını dışlar. Mutlak ve tek olanın, benzeri, zıddı, örneği vb. gibi yoktur.