Hayatta niye bu kadar acı var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayatta güzellik de var acı da var, hepsi var.

Bir öyle, bir böyle…

Varlıkla-yoklukla, sağlıkla-hastalıkla, hayat ile-ölüm ile sevinç ile-hüzün ile…

Her hâl üzere imtihan oluyoruz.

Dolayısıyla "Hayatta niye bu kadar acı var?" diyemeyeceğimiz gibi, hayatta her şey ne toz pembe de diyemeyiz.

Bizler "Olanda hayır vardır, görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler." demeli ve vaziyetimize göre sebeplere sarılarak, sabretmeli, şükretmeli ve Rabbimize tevekkül etmeliyiz.

Hem unutmamalıyız ki varlığın, sağlığın, hayatın ve sevincin hesabı daha çetin olacaktır.

Çünkü Rabbimiz verdiği her nimetin hesabını muhakkak soracağını, o nimetin şükrünü ve hakkını verebildik mi ortaya çıkaracağını beyan buyuruyor Tekasür suresinde:

"Sonra o gün, nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz." (Tekasür, 102/8)