Rahatlıkla imtihan diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Dünya imtihan yeridir. Peki her imtihanın zor ve sıkıntılı olması mı gerekir, kolay bir imtihan olamaz mı?
- Yoksa hep sıkıntı ile de mi imtihan olunur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Darlıkla, sıkıntıyla, fakirlikle, hastalıkla ve ölümlerle imtihan olunduğumuz gibi bolluk, ferah, sağlık, geniş aile çoluk-çocuk gibi nice nimetlerle de imtihan olunuruz.

Bizden istenen asgari hâl; sıkıntıda sabır, varlıkta şükürdür.

Bizden beklenen ideal hâl ise; her şartta şükürdür. Çünkü her hâl geçicidir ve her hâl Allah’ın bize takdiridir.

Şunu da unutmayalım ki varlığın imtihanı yokluğun imtihanından daha çetindir. Çünkü az olan veya olmayan bir şeyin hesabı da nisbeten kolay olur, ama verilen her nimetin hesabı pek çetin olacaktır.

Yani şöyle bir sorgulama tahayyül edebiliriz;

“Kulum!

Sana para verdim, onunla ne yaptın?

Sana sağlık verdim, onunla ne yaptın?

Sana evlat verdim, onları nasıl yetiştirdin?

Sana ilim verdim, onu nasıl kullandın?

Sana cesaret verdim, onu kimin yolunda kullandın?..”

Nitekim ayet-i kerimede mealen şöyle buyurulur:

“Sonra da elbette ki dünyada size verilmiş nimetlerden, bunları nasıl ve nerede kullandığınızdan sual edilecek, hesaba çekileceksiniz.” (Tekasür, 102/8)