Hanımını ve çocuklarını ihmal eden birini nasıl ikna edebiliriz?

Soru Detayı

- Hanımını ve çocuklarını ihmal eden bir akrabam var. Onu ailesiyle ilgilenme konusunda nasıl ikna edebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendisine gerek siz gerek hanımı ve çocukları güzel söz ve güzel davranışlarla yaklaşın, kendisi agresif olsa da sizler asla ters ve agresif olmayın.

İslam’da bir erkeğin vazifesinin ailesine sahip çıkmak ve onları ihmal etmemek olduğunu anlatın, Peygamber Efendimizin (asm) hayatından örnekler verin.

Unutmasın ki musibet anlarında, hele ki ölüm anında kimsenin aklına dünyalık işi, gücü hele ki varsa kötü alışkanlıkları gelmez; anası-babası, karısı-kocası, çoluğu-çocuğu, kardeşleri ve onlara yaptığı hatalar gelir.

Yani aile pek önemli. Aileyi önemli kılan ve bu nizamı yaratan ve bu nizamın korunmasını isteyen de Allah.

Dolayısıyla Allah’ın nizamını bozacak veya hafife alacak amellerin vebalinin Allah katında çok büyük olduğunu kendisine ifade edin.

Hanımına ve çocuklarına sabırlı olmalarını ve Allah’a tevekkül ederek ihlasla kulluk vazifelerini aksatmamalarını nasihat edin.

Ayrıca iğneyi biraz da kendilerine batırsınlar, çünkü kusurun tamamını bir tarafta aramak pek doğru olmaz.

İhlaslı ibadet, sabır ve tevekkülün sonunda Allah muhakkak o hanım kardeşimize ve çocuklarına bir kapı açacaktır, inşallah o kapı da aile fertlerinden hatalı olanların hatalarını düzeltmesi sonucu, tekrar ailece huzura kavuşmaları olacaktır.