Günahkar akrabalarımız (mesela alkol ve esrar kullana kardeşim) ile ilişkiyi kesmek doğru mudur?

Soru Detayı

- Sıla-i rahmi kesmek büyük günah olduğundan ilişkiyi kesmekten korkarım...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akraba ile sıla-i rahmi kesmek doğru değildir. Günahkâr da olsa onunla ilişkiyi kesmek yerine onu tedavi etmek için çalışmak gerekir.

İyi günde iyi insanlarla herkes kardeşlik yapar. Önemli olan en zor zamanlarda kardeşlik yapmak ve kardeşini kötülükleri ve günahı içinde bırakmamaktır. Gerçek vefa gerçek dostluk ve kardeşlik budur.

İnanç yönünden bâzı kusurları, İslâmî yaşayış bakımından birtakım eksiklikleri olan akarabalarımızın, imkân nispetinde bu eksikliklerininin telâfisine çalışmak, onları hakka ve hakikata ısındırmaya gayret etmek bize düşer.

Cenâb-ı Hakk'ın da Peygamberimize (asm) tavsiyesi açıktır:

"Önce en yakın akrabalarına hakkı tebliğ et." (Şuarâ, 26/114.)

Bu İlâhî tavsiye hepimiz için geçerli değil midir?