Kocam internette porno sitelere giriyor, bu durumda nasıl davranmam gerekir?

Soru Detayı

- Bu birkaç kez oldu, her seferinde unutup ilgi göstersem de artık çok soğukluk oldu, yapamıyorum; yani eşimle aynı yastığa baş koymak bile istemiyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, aşırı-uçuru / ifrat-tefritten uzak, orta yolu takip eden bir dindir. Bu sebeple, yargılarımızda aşırılığa kaçarsak, hem doğruluktan sapmış, hem de olması gerektiğinden daha fazla kendimizi üzmüş oluruz.

Evvela, porno sitesine girmek zina ile eşdeğer değildir. Bazı hadislerde "gözün zinası, kulağın zinası, elin zinası" gibi ayrı, ayrı zina çeşitlerinden söz ediliyorsa da, bunlar gerçek zina anlamında değiller. Eğer öyle olsaydı, İslam hukukunda zina için öngörülen ceza bunlar için de öngörülecekti. Hadisteki bu sert ifadeler, insanları çok çirkin bir iş olan zina konusunda irşat etmeye yöneliktir. Çünkü, şehvetle harama bakmak, müstehcen lafları dinlemek veya bilerek eliyle bir bayana dokunmak, gerçek zinanın kılavuzlarıdır.

"Sakın zinaya yaklaşmayın..." (İsra, 17/32) ayeti, aynı zamanda zinaya zemin hazırlayan bu gibi davranışlara tevessül edilmemesi konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Dolayısıyla, sizin kocanız hakkında vereceğiniz hüküm, Allah'ın hükmünden daha büyük olmamalıdır. Ve bu hayalî zina suçuyla yargılayıp, ona karşı yapman gereken ödevlerini ihmal etmeniz hoş bir davranış değil, bilakis size sorumluluk da getirebilir.

Ailenizin selameti, kocanızı bu çirkin davranışından kurtarmanız için, bu konuda daha esnek davranmanızda fayda vardır. Özellikle, namaz kılan biriyse, ara sıra yumuşak bir tavırla Allah'tan korkmasını telkin edebilirsiniz. Bunu söylemek için de ona düşman olmadığınızı, onu hala sevdiğinizi, onun hayrına çalıştığınızı kanıtlamanız gerekir. Bu da dostça tavrınızı sürdürmenize bağlıdır. Niyetinizde samimi olduktan sonra, onun günahından size bir zarar gelmez. Hz. Nuh (as) ve Hz. Lut (as) gibi peygamberlerin hanımlarının inkârcıların safında yer almaları, söylediklerimizin doğruluğunu teyit etmektedir.

"Porno filmini seyrettikten sonra, hangi yüzle Allah'ın huzuruna çıkarsınız! İnandığınız Allah, sonsuz ilmiyle har an seni kontrol etmektedir. Evli bir insanın böyle alçak bir çukura düşmesi erkekliğe yakışır mı? Eşini ahirette kaybedecek işlere giren kocaya yazıklar olsun. Bu tür çirkeflere girmeye tenezzül eden kimsenin, her şeyden evvel, kendine saygısı yoktur. Kendine saygısı olmayanın başkasından saygı beklemeye hakkı da yoktur."

"Kıyamet gününde bütün gizli kapalı sırların ortaya döküleceğini Kur'an bize bildiriyor. Buna iman eden bir kimsenin yarın mahşer meydanını gösterecek büyüklükte bir ekran açılsa ve bu kimseler de o ekranda porno rezaletini seyrederken halka ve özellikle de onu yakından tanıyan, anne-babasına, çoluk çocuğuna, dostlarına gösterilse, yerin dibine geçse ne ifade eder?. Tek çıkar yol tövbe etmektir. Ölüm her an gelebilir ve iş işten geçmiş olur, artık pişmanlık fayda vermez."

gibi sözleri kaldırabilecekse, hatırlatmakta fayda vardır. Bunun nasıl, kim tarafından ne şekilde anlatılacağı konusu ise, sizin maharetinize, ferasetinize bağlıdır.