Eşim çocuklara öğrettiğim her dini bilgiye muhalefet oluyor, nasıl davranmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bize emanet olarak verilen çocukları, Yaratan'ın rızası dairesinde hayırlı insanlar olarak yetiştirmek, anne-baba olarak en temel sorumluluklarımızdan biridir. Aksi durumda hem Allah katında manen sorumlu oluruz, hem de evlatlarının ebedi hayatlarının yanmasına neden oluruz.

Dolayısıyla bu mesuliyetten kurtulmanın tek yolu, öncelikle onlara dinimizi en doğru şekilde öğretmek, sevdirmek ve yaşatmaktır.

Bu konudaki duyarlılığınız için de sizi tebrik ediyoruz.

1) Dini eğitim konusunda, çocuklarınızın yanında eşinizle asla tartışmayın

Çocuklar, anne-babalarının kavga etmesinden çok korkarlar. Onların arasında geçen her olumsuz durumdan kendilerini sorumlu tutup suçlarlar.

Dolayısıyla dini eğitim konusunda sizin kavga ettiğinizi, tartıştığınızı, huzurunuzu bozduğunuzu anlarlarsa, buna sebebiyet vermemek için dini eğitimden kaçabilirler, öğrenmeyi reddedebilirler.

Bundan dolayı çocukların yanında bu konuyu asla tartışmayın.

2) Eşinizin kaygılarının altında yatan korkuyu anlamaya çalışın

Eşinizin dini inancının ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Ancak sizin sözlerinizden muhtemelen dini hassasiyetlerinin zayıf olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Böyle insanların korkularının kaynağı dinin kendisi değil, dinin yanlış öğretilmesi, aktarılan şeylerin hurafe bilgiler olması veya çocukların çok küçük yaşlarda dini bilgileri kavrayamayacakları vb. korkusudur.

Bu konuda sakin bir zamanda eşinize, neden kaygılandığını, çocuklara dinlerinin öğretilmesinin ne gibi zararları olabileceğini sorun.

Karşı olduğu şey;

- Dini bilgilerin içeriği mi?
- Sizin öğretme şekliniz mi?
- Yoksa çocukların öğrenme yaşı mı?

Bu üç soruyu netleştirdikten sonra, içerik ve öğretme yönteminiz konusunda eşinizi ikna edebilir veya eşinizle mutabık kaldığınız şekilde değiştirebilirsiniz. Yeter ki, İslam’a aykırı bir durum söz konusu olmasın.

3) Dini veya dini eğitimi eşinizle tartışma ve kutuplaşma konusu yapmayın

Çocuk eğitiminde, özellikle de dini konularda eşinizi karşınıza almamaya gayret gösterin. Çünkü eşler arasında yaşanan olası güç çatışmaları, her birini kendi sözünü ve eğitim anlayışını zorla kabul ettirme yarışına dönüşebilir. Karşı tarafın sözü ve davranışının doğru olduğunu bilmesine rağmen, kendi fikrinde inat edebilir.

Bundan dolayı mümkünse dini konuları eşinizi karşınıza alarak değil, yanınıza alarak konuşun.

4) Din eğitimini eşinizi evde olmadığı zamanlarda verebilirsiniz

Eşinizin kaygısını gideremediyseniz ve tepkilerini ikna yolu değiştiremediyseniz, belirli bir süre, din eğitimini onun yanında yapmayın.

Eşinizin evde olmadığı veya onun rahatsız olmayacağı zamanlarda yapabilirsiniz.

Ayrıca zaten her dakika ve her saatte çocuklara bir şeyler dikte ettirmek, öğretmek doğru değil, ters tepki doğurur.

4) İslam’ı öğretmenin tek yolu sözlü bilgi aktarımı değil, rol model olmaya çalışın

İslam’ı öğretmenin tek yolu mutlaka sözlü bilgi aktarımı değildir. Davranışlarınız, yaşantınız onlar için en güzel öğreticidir. Çünkü çocuklar anlatılanlardan ziyade anne ve babalarının davranışlarına bakarlar ve beyinlerine onları yerleştirirler.

Öğrenilen bilgiler unutulsa bile, beyine kazılan rol model davranışlar silinmez.

Bunun için siz, İslam’ı ve İslam ahlakını en güzel şekilde hal dilinizle göstermeye çalışın. Davranışlarınızın kaynağının dinin emirleri ve yol göstericiliği olduğunu anladıklarında derslerini almış olurlar.

5) Onları zararlı yayınlardan ve bilgilerden koruyarak da yetiştirebilirsiniz

Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine doğar, anne-babası ve çevresi onu biçimlendirir.

Bugün çocuklar üzerinde anne-babanın etkisi bir ise, TV, sosyal medya, arkadaş çevresi ve okulun etkisi yüzdür. Onun için çocuklarınızı zararlı yayınlardan ve kötü arkadaşlardan korumak suretiyle, onların fıtratlarını bozulmaktan koruyabilirsiniz.

Bu şekilde, dinlerini öğrenmeleri de dini yaşamaları da daha kolay olacaktır.

6) Dini hassasiyetleri olan arkadaş çevresi, dinlerini öğrenmelerine yardım eder

Çocuklar ve gençler üzerinde arkadaş çevresi çok etkilidir. Çocuklar, sizin doğrudan vermeye çalıştığınız birçok bilgiyi, arkadaş çevrelerinde görerek öğrenirler, hatta sahiplenirler.

Onun için dini hassasiyetleri olan ailelerle ne kadar sık görüşürseniz çocuklar için o kadar önemli olur.

7) Doğru kitaplar alıp kendilerinin okumasını sağlayabilirsiniz

Çocuklarınızın yaşına uygun doğru seçilmiş dini kitaplar satın alarak boş zamanlarında okumalarını sağlayın.

Sizin doğrudan öğretmek istediğiniz şeyleri oradan okuyup kendileri de öğrenmiş olurlar.