Çocuğuma ne kadar zaman ayırmam gerekiyor?

Soru Detayı

- Karım, çocuğumuza fazla zaman ayırmadığım için (günlük 2-3 saat arası) kızıyor, ne yapmamı önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir çocuk ile anne-babanın her ikisinin de ilgilenmesi elbette önemlidir. Ancak bundan daha da önemlisi anne-babanın evdeki ruh hâlleridir.

Eğer eşiniz ile çocukla yeterince ilgilenilmiyor diye huzursuzluk yaşarsanız, ilgilenseniz de çok faydasını göremezsiniz. Çünkü çocuklar, ancak huzurlu ve birbiri ile iyi anlaşan, iletişimleri güzel olan anne-babaların varlığında daha mutlu olurlar ve sağlıklı yetişirler.

Bunun için bir çocuğun özellikle 0-3 yaş arası en çok ihtiyaç duyduğu şey, annesinin sakin, kaygıdan uzak ruh hâlidir. Eğer anne, babanın veya diğer işlerin baskısı altında kaldığını hissederse, bu ruh hâli ayna nöronlar vasıtasıyla çocuğa da geçer, o da asabi, gergin ve huzursuz olur.

Bundan dolayı eşinizle öncelikle bu konuyu görüşüp birbirinizi üzmemek ve kırmamak, birbirinize karşı anlayışlı olmak için neler yapmanız, nasıl davranmanız gerektiği konusunu bir karara bağlayın. Çünkü zaten insan nazik ve nazenin biri olduğu için dünya hadisatından etkilenmekte ve keyfi kaçmaktadır.

Ayrıca anne dışarıda çalışan bir hanım ise hem dışarıda hem de içeride çalışmanın getirdiği maddi ve manevi sıkıntılar hayat yükünü iyice ağırlaştırmaktadır.

Bu şartlarda eşlerin birbirine karşı azami derecede anlayışlı olması, hâlden anlaması gerekir ki, en azında çocuklar olumsuz olarak etkilenmesinler.

Çocukla ilgilenmeye gelince:

Öncelikle bir konunun altını çizmek istiyoruz. Her konuda olduğu gibi, çocuk eğitimi konusunda da ölçülü olmak, abartmamak ve erken yaşta eğitime başlamamak gerekir. Tüketim Endüstrisi, insanları tüketime yöneltmek için, çocuk eğitimini ve sağlığını gereğinden fazla abartmaktadırlar. Öyle ki, anne-babaların tüketimlerinin büyük bir kısmı çocuğa gittiği gibi, zamanlarının da büyük bir kısmı yine çocuğa harcanmaktadır. Bu durum doyumsuz, narsis, bencil bir neslin yetişmesine neden olabilmektedir.

Bir çocukla ilgilenmenin belirli bir ölçüsü yoktur. Çünkü bu durum çocuktan çocuğa göre değişebilir. Çocuğun ruh hâline, kişiliğine, sağlık durumuna göre değişir.

Çocuk huzurlu ise, ihtiyaçları gideriliyorsa, annesinin varlığından daha büyük bir hediyeye ihtiyacı yoktur.

Çocuk uyanık olduğu zaman onunla bir-iki saat oynamanız, ilgilenmeniz, göz ve ten teması kurmanız, ona tebessümle bakmanız yeterlidir.

Bu yaşta en önemli şey, çocuğun bedensel ihtiyaçlarını fark edip, zamanında gidermektir. Yani açıkmış ise, açlığını anlamak, susamış ise susuzluğunu doğru anlayıp ihtiyaçlarını yerinde karşılamak ve çocukla dengeli bir ruh hâli içinde iletişim kurmak yeterlidir. Yani çocuğa bir gülümseyip, bir kızmak; bazen tebessüm edip, bazen gergin olmak, onun ruh dünyasını alt üst eder. Birçok kişilik bozukluğu bu dönemde dengesiz davranışlardan kaynaklanır, az ilgilememekten değil.

Ayrıca 0-6 yaş arasında çocuğun elbette anneye daha çok ihtiyacı var, ancak aynı oranda olmasa da mutlaka babanın da bizzat ilgilenmesine, kucağına almasına, sevmesine ihtiyacı var.

Özellikle erkek çocukların, anne kadar babanın ten temasına, yakın ilgisine ihtiyacı var. Yani sadece annenin değil, babasının da ilgilemesi önemlidir.