Bu sapıklık zamanında çocuk sahibi olmayı istememek günah olur mu?

Soru Detayı

- Bu sapıklıkların arttığı zamanda evli bir çift olarak çocuk sahibi olmama kararı almak günah olur mu?
- Almanya’da yaşıyoruz ve gün geçtikçe sapıklığın şiddeti artıyor. Devlet bu durumları artık yasalarla koruyor ve okullarda çocukları bu yönde eğitiyorlar.
- Kısaca toplumu zehirleme operasyonu var ve bu bizi endişelendiriyor. Bu nedenlerden dolayı çocuk sahibi olma durumuna pek sıcak bakmıyoruz, fakat bu dinen ne kadar doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kısırlaştırma gibi hamile kalmayı bir ömür boyu yok eden bir uygulamaya girmeden, sadece hamile kalmayı önleyici tedbirler almak ve bu nedenle de çocuk sahibi olmamak günah olmaz.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz her ne kadar da çocuk sahibi olmayı tavsiye etse de çocuk evliliğin nedenlerinden sadece birisidir, tek nedeni değildir. Çünkü evliliğin temel amacı kişinin karşı cinsten bir hayat arkadaşı ile biyolojik, psikolojik, sosyal ihtiyaçlarını karşılaması, dinini koruması ve evlat sahibi olmasıdır. Bundan dolayı, çocuk sahibi olmadan da evlilik hayatınızı yürütebilirsiniz.

Ancak üzerinde düşünmenizde fayda olacağını umduğumuz bazı noktalara dikkatinizi çekmek isteriz.

1) İnsan yaratılışı gereği evlat sevgisi ile donatılarak gönderilmiştir. Bazıları bu sevgiyi daha bekarken hisseder, bazıları yeni evliyken, bazıları da buna ilerleyen yıllar içinde ihtiyaç duyar. Bu gerçekten dolayıdır ki çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayanlar bu ihtiyaçlarını kedi, köpek gibi hayvanlarla veya evlat edinerek gidermeye çalışmaktadırlar.

Bu ihtiyacı şu anda hissetmiyor olabilirsiniz, ancak ileride arzulamayacağınız anlamına gelmez. O zaman da ya yaş itibariyle kadının doğum yapması imkansız hâle gelebilir ya da anne-babanın ileri yaşlarından dolayı çocukla tam olarak ilgilenmeleri mümkün olmayabilir.

Bundan dolayı Allah’tan çocuk isteme veya istememeye niyet etmeden önce, çok iyi düşünülmesi gerekir.

2) Çocuklar; sevgisi ihtiyacını karşılama dışında evli çifti aile yapan, anne-babaya sorumluluk hissi veren, birbirini daha da yakın hâle getiren ve evde hayatı sıradanlıktan çıkaran varlıklardır. Çocukla birlikte ailenin birçok alışkanlığı değişir, sosyal çevresi, ilgi alanı, merakı vb. değişir. Böylece aileye yeni bir dinamizm gelir, can sıkıntısını giderir.

3) Çocuk, karı-kocanın sigortasıdır. Çünkü çocuk, ayrılmak isteyen çiftleri her zaman kurtaramasa da çiftlerin her sıkıntıda ayrılma düşüncesini akıllarına getirmesine de engel olur. Çocuk olmadığı zaman, tahammül ve sabır eşiği düşük günümüz insanı için ayrılma fikri çok çabuk kabul edilebiliyor.

4) Günümüzde çocuk yetiştirmek de kişinin kendisini koruması da aynı derecede zordur. Önemli olan bu zorluklar içinde sorunun kendisine değil de çözümüne kafa yormaktır.

Eğer çocuk sahibi olama konusunda tek kaygınız, çocuğun sapkınlığa düşmesi, günahlara girmesi ise size tavsiyemiz, daha iyi çocuk yetiştirme konusunda kafa yormanızdır. Çocuk terbiyesinin ve eğitiminin anne karnına düşmeden başladığının ve anne rahminden itibaren devam ettiğinin şuurunda olarak daha iyi bir eğitim için teorik bilgi yanında rol model anne-babaların da fikrini almanızdır.

Size tavsiyemiz bu konuda çok acele etmeyin. Kordon bağlatma olarak bilinen tüplerin bağlanması veya tüp ligasyonu gibi geri dönüşü mümkün olmayan tıbbı müdahalelere girişmeyin. Nihai karar vermeniz için birkaç yıl beklemenizde fayda var...