Günaha gülmek günahkar yapar mı?

Soru Detayı

-  Küfre gülmek küfre sokar mı?
- Ben normalde çokça gülen bir insanımdır. Bazı ortamlarda günah dolu şeyler söyleniyor ve ben içten desteklemesem de gülüyorum. Özellikle kötüleme niyeti olmadığını bilsem de dini değerleri alaya almaya yakın birkaç söze güldüm, ancak kesinlikle desteklemedim ve içime büyük şüphe doğdu.
- Böyle bir durumda günahkar olur muyum?
- Tamamen somurtmak daha mı doğru olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gülme hastalığınız varsa, gülmek günah olmaz.

İradenizle gülmeye mani olacak durumda iseniz dinin, mukaddesatın alaya alındığı, inkar edildiği, küçümsendiği, aleyhinde telkin ve propaganda yapıldığı, eğlence konusu edildiği… yerlerde “münkeri engelleme” vazifenizi yerine getirmeniz gerekir.

Başka bir şey yapamıyorsanız duruş, tavır, işaret dili… ile karşı durduğunuzu belli etmeniz gerekir.