Görmediğimiz şeylere neden kesin bir şekilde inanmamız gerek?

Soru Detayı

- ​Beş duyu organımızla hiçbir şekilde algılayamadığımız şeylere neden görmüş gibi şeksiz şüphesiz inanmamız gerekiyor?
- Allah'ın varlığı Kuran'ın insanüstü bir kitap olduğu, konusunda bazı deliller var fakat görmediğim bir şeyi kabullenmekte zorlanıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Beden gözüyle görülmese de akıl ve kalp gözüyle, bilinmekte ve görülmektedir. Akılla bilip kabul etmemiz iman olmaktadır. Dünyada bile gözle göremediğimiz şeylere inanıyoruz.

Akıl bize bir iğnenin dahi kendi kendine olamayacağını söylerken, bu evrenin ustasının olmadığını iddia etmek akılla çelişmek anlamına gelir. Dolayısıyla gözle görmesek de Allah vardır.

Burada algılamada basit bir düzeltme yaparsak sanırız konu anlaşılmış olacak, o da şu ki:

Beş fiziki duyumuzla varlığını fiziken kesin tespit ettiğimiz; tattığımız, kokladığımız, dokunduğumuz, duyduğumuz ve hele gördüğümüz bir şeye inanıp inanmamamız diye bir şey olamaz; biz dahil herkesin görüp, duyup, dokunduğu bir şeyin varlığını inkar etsek hem gülünç duruma düşeriz hem de akıl sağlığımız sorgulanır.

Allah’a ve diğer iman hakikatlerine iman etmek ise öyle bir şey ki, bu beş duyumuz haricinde, akıl, kalp ve vicdanımızla, fiziken görmediğimiz şeyleri, sanki görüyormuşçasına iman etmek demektir.

Kur'an’daki sonsuz mucizelerin, peygamberlerin ve bahusus Muhammed Efendimiz (asm)'in Allah’ın izniyle ortaya koyduğu mucizelerinin de en önemli sebebi insanların imanlarına destek olması içindir.

Onun içindir ki ibadet, yani kulluk vazifelerimizi eksiksiz yerine getirebilmemiz için evvela ve her daim imanımızı geliştirmeliyiz ki teslimiyetimiz tam olsun.

İmtihan oluşumuzun sırrı da burada yatıyor zaten. Yoksa her şey fiziken ortada olsa, bir imtihan olmaz, olsa da abes olurdu, Allah Hakimdir, -haşa- asla abes iş yapmaz.

Cenab-ı Hak Kur'an’da, bahusus Bakara suresinin hemen başında “Gayba iman” istiyor ve bütün kitabı boyunca bu konuyu sürekli vurguluyor.