İslam'a şüphesiz inanmak için kanıt?

Soru Detayı

- İslamı kendime yüzde yüz olarak kanıtlayamıyorum. Elhamdülillah Müslümanım. İslam inancımı kaybetmemek İslama şüphesiz inanmak için Allah'a hep dua ediyorum. Ama olmuyor. Müslüman kalmak için çok çabalıyorum. Fakat İslam inancım hep olasılıkta kalıyor. İslam dini büyük olasılıkla doğru diyorum fakat kesinlik arıyorum. Bir metafizik olayı, açık bir mucize veya farklı bir şey. İslam dinini bulmak için bu kadar çabalamama rağmen neden yüzde yüz ikna olamıyorum.
- İslamın yüzde yüz doğru olduğunun kanıtı var mıdır?
- Sorduğum kişiler, bu düzeni kim yarattı gibi cümlelerle geçiştiriyorlar. Fakat bunlar beni tam anlamıyla tatmin etmiyor. İslam bu yüzden kesindir aklında şüphe kalmasın diyebileceğiniz bilimsel bir kanıt var mıdır?
- Ben artık büyük olasılıkla şöyle demek yerine, Allah kesin var İslam kesin doğru diyebilmek ve bir gram şüphe etmeden bunu kabul etmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olacak bilimsel bir mucize vs. istiyorum.
- ​Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hidayet, yani tek doğru olan Allah’ın gösterdiği yola ulaşmak ve buna ulaştırmak Allah’ın hidayetidir. Yüce Allah kitabında biz Müslümanlara tebliğ vazifesi vermiş ve işin hidayete erdirme kısmı “Sadece bana aittir!” demiş.

Çünkü kişinin kalbinin ve imanının hakiki durumunu, samimiyetini sadece Allah bilir. Bu samimi imana ve teslimiyete binaen de kişiye hidayeti nasip eder.

Allah evvela her baliğ ve akil kişinin bir yaratıcının varlık ve birliğine şeksiz ve şüphesiz inanmasını ister; bunun için kendimize, çevremize ve kainattaki sonsuz delillere bakmamız kafidir.

Sonra aklımız bunların boşu boşuna yaratılmış olamayacaklarına bizi götürür.

Bu da bizi çeşitli inanç sistemlerinin hepsinden ayrılan ve mükemmel olan İslam’a, yaratıcımızın adının Allah olduğuna, O’nun son kitabının Kur'an ve son peygamberinin de Hazret-i Muhammed (asm) olduğuna delalet eder.

Kur'an’a kalbiselim ile peşin hükümlerimizden ayrılarak bir defa bakmamız ve Hazret-i Muhammed’in (asm) hayatını bir defa okumamız dahi İslam’ın Allah katında kabul edilecek tek din olduğunun en büyük ispatıdır.

Allah ve Peygamber yolunda olan ve günümüze kadar gelmiş geçmiş bütün alimler de eserlerinde bunu anlatmış ve ispat etmişlerdir.

https://feyyaz.tv isimli sitemizde de görsel olarak, kısa videolarla bu konuda tatmin edici bir çok çalışma bulabilirsiniz.

Ancak şunu unutmayalım; önce iman sonra hidayet. Yani “Anlat bakalım aklım kesecek mi?” tonunda bir dinleyişle, yani teslimiyetsiz bir dinleyişle Allah hidayet bahşetmeyebilir. Bu Kur'an’ın pek çok yerinde de ifade edilmektedir.

Yani okuyayım ve bakayım, duruma göre sonra namaza başlarım, helal ve haramlara akabinde bakarız… tarzında olursak ne namaza başlarız ne de helal-haram dengesi gözetiriz.

Önce iman, teslimiyet, namaz ve dini hassasiyetlere dikkat, her konuda hidayet.

Bir menkıbe ile bitirelim:

Bir zamanlar Anadolu’da bir Hristiyan, Müslüman olmak istemiş, ama tam mutmain olamıyormuş.

İki sene gezmiş dolaşmış ve kendini ikna edecek bir Müslüman alim aramış. Ama nedense kimse kalbini tam tatmin edememiş.

Bir gün bir hak dostuna rast gelmiş ve o hak dostu onun kulağına bir şeyler fısıldadıktan sonra o şahıs ağlayarak tüm kalbiyle kelime-i şehadet getirmiş.

Sormuşlar: “Yahu bu kadar zamandır kimlerle konuşmadın ki. Bu adam sana ne dedi de hemen mutmain oldun?”

Cevap vermiş: “Sakın zaman kaybetme! Ölüm var, hem de çok yakın!” dedi...