Gecenin bir kısmında ve yıldızların batışında da O'nu tesbih et.(Tur, 52/49), ayeti hangi vakte işaret eder?

Soru Detayı

- Bu ayet sabah ve teheccüd namazına işaret değil midir?

- Eğer öyleyse fecr namazının vakti güneş çıkmasına 20-25 dk kalasıyla başlar. Yani imsaktan 40-50 dakika sonra asıl vakit giriyor. Zahirden bu mana çıkabiliyor. Bu konu hakkında fikriniz nedir?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bazı alimlere göre, bu ayette akşam ve yatsı namazlarına işaret edilmiştir. (Taberi, ilgili ayetin tefsiri)

- Bazılarına göre, ayetin ifadesi sabah namazının sünnetine; diğer bazılarına göre, sabah namazının farzına işarettir. Taberi de bunu tercih etmiştir. (a.y.)

- İbn Aşur’a göre, “yıldızların batışında” ifadesinin gösterdiği vakit seher vaktidir. (İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

- Bizim kanaatimize göre, bu ayetin ifadesinden hareketle sabah namazının vaktini tayin etmek işin uzmanı olanların bileceği bir iştir. Yıldızların battığı vakit hangisidir? Bunu tesbit etmek ciddi bir astronomi bilgisine bağlıdır.

Bu sebeple, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının uzmanlarına kanaat edeceğiz. Şayet onların kanaatlerinin aksine bir görüş ortaya çıkarsa, (onlar da bizim gibi Allah’tan korkan insanlar olduğuna göre), bu görüşe tabi olurlar diye düşünüyoruz.