Müslüman cinlerle irtibat kurulabilir mi?

Soru Detayı

- Nebih Cinler hakkında edindiğim bilgilerde cinlerin en küçüğü, en insancılı insanlarla dost olmayı seven ve başkaları hakkında haber getireni diye yazıyor.
- Bu cin gerçekten böyle midir ve cidden bir haberleşme kurulabilir mi?
- Eğer kurulursa cidden zararsız mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cinlerle irtibat kurduklarını söyleyen birçok insan vardır. Bunların hepsinin yalancı olduklarını düşünmek isabetli olmasa gerektir.

- Cinlerin Hz. Süleyman’a hizmet ettikleri, onunla irtibat halinde oldukları Kur’anla sabittir. (Enbiya, 21/82; Sebe, 34/12)

“Cenneteki hurilere ne bir insan ne de bir cin dokunmuştur.” (Rahman, 55/56,74)

mealindeki ayeti tefsir eden alimler bu konuyu farklı yorumlamışlardır:

- Bazılarının görüşüne göre, ayetin bu açık/zahiri ifadesi, insanlarla cinler arasında cinsel ilişkinin bile olabileceğine bir delildir. (bk. Taberi, Semerkandi, Rahman, 55/56. ayetin tefsiri)

- Maverdi de bu ayeti, cinlerle insanlar arasında cinsel ilişkinin olabileceğine delil olarak kabul etmiştir. (Maverdi, ilgili ayetin tefiri)

- Şa’bi ve Kelbi gibi bazı alimler, ayette söz konusu edilen kadınların dünya kadınları olduğunu belirtmişlerdir. Bunlara göre dünyada onlara ne insanlar ne de cinler temas etmemişlerdir. (Beğavi, ilgili ayetin tefsiri)

- Alimlerin büyük çoğunluğuna göre ise, ayette ifade edilen husus şudur: İnsanlar gibi cinler de cennete gidecekler. Ayette, insanlardan olan erkekler insanlardan olan kadınlara; cinlerden olan erkekler de cinlerden olan kadınlara temas etmemiş olduklarına işaret edilmiştir. (Taberi, a.y.)

- Özetlersek: Cinlerle irtibat kurmak mümkündür. Fakat her mümkün olan vaki olmayabilir. Üstelik, cinlerle irtibat kurmanın çok büyük tehlikeleri de olabilir.