Evlenemeyen genç ne yapsın?

Soru Detayı

- Yaşıtlarım genel olarak sevgili olmak flörtleşmek gibi işlerle meşgul oluyor. İslam’da bu haram olduğu için kendimi bu işlerden uzak tutuyorum ama gerçekten nefsime çok ağır geliyor. Benim gibi nice gençler olduğuna eminim.
- Bu durumdaki gençlere ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumdaki bir genç, çok anlaşılır bir zorluk yaşıyor; nefsin arzularıyla başa çıkmak, haramlara ve günahlara karşı kendini korumak Hz. Peygamber (asm) efendimizin tabiri ile “büyük cihattır.”

Ancak bununla beraber erhamür-râhimîn olan ve mutlak adalet ve hikmet sahibi olan yüce Rabbimiz, “...hiç kimseye gücünün yeteceğinden fazla bir şey teklif etmez.” (Bakara, 2/286) buyuruyor.

Bu demektir ki, evet mücadeleniz zordur, ama imkânsız değil. Bu çerçevede işinizi daha da kolay hâle getirmek için size şunları tavsiye edebiliriz:

Niyetinizi Güçlü Tutun ve Sürekli Hatırlayın

Evlenmek niyetinde olup haramdan kaçınmaya çalışmak, Allah katında büyük bir sabır ve mükÂfat vesilesidir. Allah’ın rızasını kazanmaya yönelik niyetinizi sürekli hatırlamak, dayanma motivasyonunuzu artıracaktır.

Bunun yanında sabredenlerin mükâfatını hatırlatan ayet ve hadisleri okumak bu süreçte size destek olabilir. Mesela,

"Ancak sabredenler ve salih amel işleyenler başka. İşte onlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır." (Hud, 11/11)

"Ey iman edenler! Sabredin, sebat gösterin, (düşman karşısında) hazırlıklı ve dirençli olun ve Allah'tan korkun ki başarıya ulaşabilesiniz." (Al-i İmran, 3/200)

Haram Sevmekte Elem Olduğunu Unutmayın

Nefsinizin imrenerek baktığı helal olmayan ilişkilerde nefsani ve şeytani bir lezzet varsa, uzun vadede pek çok sıkıntılar olduğunu sık sık düşünün. Kıskançlık, ayrılık, sadakatsizlik elemleri bu tarz ilişkilerde çok yaşandığında kişilere büyük bir sıkıntı verebiliyor.

Evlilik öncesi flört hayatı yaşayanların çok az bir kısmı o kişi ile evleniyor. Gerisi başka kişilerle evleniyor. Bu durumda evlilik hayatında çeşitli psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Buna harcanan maddi ve manevi sermayeyi de eklendiğiniz kaybın dünya hayatında bile ne kadar fazla olduğu anlaşılacaktır.

Sizinle Aynı Görüşte Olan Kişilerle Arkadaşlık Kurun

Kendinizi yalnız bırakmamak için güvenilir, değerlerinizi paylaşan arkadaş gruplarına dahil olun. Manevi olarak sizi destekleyen dostluklar, nefsin zayıfladığı anlarda size yardımcı olacaktır. Aynı yolda olan insanlarla dayanışma içinde olmak yalnız olmadığınızı hissettirir.

Zamanı İyi Değerlendirin

Boş zamanlarda nefsin daha fazla etkisi olabilir. Bu nedenle kendinizi faydalı işlerle meşgul edin. Eğitim, mesleki gelişim, spor ve hobiler gibi etkinliklerle hem zihinsel hem de fiziksel olarak meşgul olmak, istenmeyen düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Sosyal Medyayı Kontrollü Kullanın

Günümüzde haramları hatırlatan ve zihnen kaymalara neden olan etkenlerin başında sosyal medya gelir. Ne kadar uzak kalırsanız, zihnen haram arzularla o kadar az meşgul olacaksınız

Sabırla Duaya Devam Edin

Allah’a sık sık dua edin, sabır isteyin. Özellikle evlilik için doğru zamanı beklerken dua etmek ve Allah’ın size en hayırlı olanı nasip edeceğine inanmak, size güç verir.

Ayrıca, istihare duası yaparak evlilik için en uygun zamanı ve kişiyi bulma konusunda Allah’tan yardım isteyebilirsiniz.

Nefsi Terbiye Edin

Nefsinizi terbiye etmek için manevi çalışmalar yapabilirsiniz. Namaz, oruç ve zikir gibi ibadetler, nefsin arzularına karşı güçlü kalmanıza yardımcı olur. Özellikle oruç, Peygamber Efendimizin (asm) tavsiyesine göre nefsi terbiye etmekte oldukça etkilidir.

Unutmayın, bu süreç bir sabır ve teslimiyet sınavıdır. Allah sabredenlerle beraberdir ve her zorlukla birlikte bir kolaylık da vardır.