En'am suresi 133. ayette evrim mi anlatılıyor?

Soru Detayı

- En'am suresi 133. Ayette; "Rabbin zengindir, rahmet sahibidir. Dilerse sizi yok eder ve sizi başka bir kavmin zürriyetinden yarattığı gibi, sizden sonra yerinize dilediği bir kavmi yaratır." deniliyor.

- Burada bahsedilen bir millettir diye düşündüm. Ama önceki ve sonraki ayette kesinlikle bir milletle ilgili açıklama yapılmıyor. İnsanlıkla ilgili genel ifadelerde bulunuluyor.

- Burada olası bir evrimden mi söz edilmiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an insanları, inanlar ve inanmayanlar olarak vasıflandırır. İnanmayan veya inkâr eden kavimlerin helak olduğunu, onlara inkârları sebebiyle çeşitli musibetlerin geldiğini sıkça nazara verir. Onların yerlerine iman edenlerin getirildiğine dikkati çeker.

“Yaptıkları fısktan dolayı, gerçekten biz bu belde halkına semadan murdarlık azabı indireceğiz. Yemin olsun, aklını kullanan bir kavme, bir beyyine ve orada onların başına gelenleri ibret olarak bıraktık. Ve Medyen’e kardeşleri Şuayb’ı gönderdik. Dedi; 'Ey kavmim! Allah’a kulluk edin ve ahiret gününe ümit besleyin ve yeryüzünü fesatçılık yaparak berbat etmeyin.' Fakat Onu yalanladılar. Derken onları o şiddetli sarsıntı yakalayıverdi. Yurtlarında dizleri üstü çöküp kaldılar. Âd ve Semûd kavmini de helak ettik.” (Ankebût, 34-38)

Bu ayetlerde de görüldüğü gibi, kavim tâbiri, Kur’an’da millet karşılığı olarak kullanılmıştır. En’am suresinde de o topluluğun Allah’a isyanda devam etmesi halinde, onların yerine Allah’a itaat eden, O’nun emir ve yasaklarını dinleyen bir kavmin, yani milletin getirileceğinden bahsedilmektedir. Kur’an-ı Kerim’deki bu ifadenin, evrimle uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur.