Bizden uzak olsunlar, ne anlama geliyor?

Soru Detayı

- Ve denildi ki: 'Ey toprak suyunu yut, ey gök sen de tut.' Su yatıştı, karar yerine getirildi, Cudi (Judea) üzerine oturdu ve 'Zalimler uzak olsunlar!,' dendi.
- Bu ayette geçen bizden uzak olsunlar ve Cudi ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

"Denildi ki: 'Ey arz suyunu yut, ey gök sen de tut.' Su kesildi, iş bitirildi. (Gemi de) Cudi üzerine durdu. O zalimler güruhuna, '(Allah'ın rahmetinden) uzak olsunlar.' denildi." (Hûd, 11/44)

Ayetteki "zalimler" ifadesinden kavmin helak oluş nedeninin zulüm, yani Allah'a ortak koşup putlara tapmak ve peygambere isyan et­mek olduğu anlaşılmaktadır.

İşte böyle bir toplum, Allah’ın rahmetinden uzak kalmış olmakla, hem dünyada rahmetten mahrum kaldılar hem de ahirette cehenneme giderek o rahmetten mahrum kalacaklar.

Bu ve benzeri ifadeleri bildirmek üzere ayette "uzak kalsınlar" denilmiştir.

Ayetteki "Denildi ki" ifadesi önemli bir hakikati gösterir.

Cenab-ı Hakk'ın celal, yücelik ve azamet itibarıyla, her ne zaman "denildi" denilse, aklın ancak kendisine yöneleceği, fikrin de ancak, bu söyleyenin ondan başkası olamayacağı düşüncesine varacağı bir makam ve mertebede olduğuna delalet eder.

İşte bu, bu bakımdan insanların aklında, kainatta O'ndan başka bir hakim ve ulvî-süflî alemlerde O'ndan başka bir tasarruf sahibi bulunmadığı fikrinin yerleşip, takarrür ettiğine bir dikkat çekmedir.