Kuantum parçacıkları zamandan münezzeh midir?

Soru Detayı

- Allah, şanı gereği zaman ve mekandan münezzehtir. Fakat kuantum teorisine göre kuantum parçacıkları zamandan etkilenmezler.
- Gerek ayetlerden, gerek akli, gerekse ilmi olarak biliyoruz ki Allah zaman ce mekândan münezzehtir. Kur'an'da da zamandan sadece Yüce Rabbimizin münezzeh olduğu söylenir. Fakat kuantum teorisine göre kuantum parçacıkları da zamandan etkilenmezler.
- Sadece Allah'ın zamandan münezzeh olması gerekmez mi, bunu nasıl açıklayabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuantum parçacıkları bizim evrende ölçümleyebildiğimiz en küçük zaman sabitesinde parçacık ve enerji özelliklerini neredeyse aynı anda gösterirler.

Bu ise zamansızlık olmayıp, bizim ölçümlerimize göre en küçük zaman birimi bir kronon olan 10 üzeri -43 saniyedir.

Bu zaman aralığında da bizim henüz ölçümleyemediğimiz için aynı anda dediğimiz pek çok iş geçerli olmaktadır.

Bundan geriye zamanın boyutunun ne olduğu veya zamansızlık dediğimiz bir boyutun olup olmadığı ise teorik tartışma konusudur.

Ancak unutulmamalıdır ki Allah Teâlâ bizim zaman olarak adlandırdığımız süreçten münezzeh olduğu gibi, biz yaratılmış varlıklara nispetle önce olmaktan veya bizim zamanlılığımıza oranla zamansız olmaktan da münezzehtir.

Allah Teâlâ’nın ezeliliği, biz olalım veya olmayalım kendisinde bir şey değişmeyen bir ilahi durumdur...