Allah dilerse sizi yok eder, ne demek?

Soru Detayı

- Nisa 133’ün tefsirini yapar mısınız?
- Nisa 133'de "Allah dilerse sizi yok eder” buyuruyor. Daha önceki "Allah dilerse sizi giderir, yerinize yeni kavim getirir" ayetlerinin açıklamasını okudum, ama bu ayette yeni bir kavimden bahsetmiyor.
- Lütfen detaylı bir şekilde açıklar mısınız, nüzul sebebi tefsiri vb.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Ey insanlar! Eğer Allah dilerse sizi götür (öldürür, yok eder) ve başka birilerini getirir. Allah her şeye kadirdir.” (Nisa, 4/133)

Ayette hitap insanlaradır. “Ey insanlar!” şeklinde muhatap edilen insanların kimler olduğu hususunda iki yorum vardır:

Birincisi: Buradaki insanlardan maksat, müşrik ve münafık olanlardır.

Kur'an’a karşı çıkan bu insanlar bu tarzda uyarılmıştır:

Kâinatın sahibi olan Allah sonsuz kudret sahibidir. Öyle ki dilediği anda sizin gibi haddini aşmış isyankâr insanları yok eder ve yerinize itaatkâr olan başka topluluklar getirir. Siz bu aptalca isyanlarınızda kime güveniyorsunuz?

İkincisi: Burada muhatap olan insanlar Kur'an’a karşı çıkan bütün insanlardır. Nitekim;

 “(Ey insanlar!) Eğer (Kur'an'dan, hak ve hakikatten) yüz çevirirseniz, Allah sizi başka bir kavimle değiştirir ve sonra da onlar size benzemezler (sizin gibi olmazlar).” (Muhammed, 47/38)

mealindeki ayette de benzer bir uyarı vardır.

Allah, kim olursa olsun isyan edenleri giderip itaat edenleri getirmeye kadirdir. Bu isyanlar iman dahilinde olan isyankâr müminlere de hitaptır. Özellikle halka karşı adil davranmayan yetkililere, yöneticilere, idarecilere, sorumlulara; ilmiyle amel etmeyen ve insanlara nasihat etmeyen / doğru yolu göstermeyen âlimlere, ciddi bir uyarı ve bir tehdittir. (krş. Semerkandi, Kurtubi, Tantavî, ilgili ayetin tefsiri)