Allah günümüz Müslümanlarının yerine başkalarını getirir mi?

Soru Detayı

- Allah sizin yerinize başkalarını getirir. Buna benzer ayetler şimdide geçerli mi?
- Çünkü birçok fasık ve kafir var... Nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili ayetlerden birinin meali şöyledir:

“Eğer Allah dilerse sizi götürür / ortadan kaldırır, yerinize yeni bir halk / nesil getirir.” (Fatır, 35/16)

Bu ayetin ifadesi, bir önceki ayette yer alan “Siz Allah’a muhtaçsınız, fakat Allah hiçbir şeye muhtaç değildir / O zengindir, övgüye layıktır.” (Fastır, 35/15) mealindeki ifadeyi, yani Allah’ın ne size ne de herhangi başka bir şeye muhtaç olmadığına dair gerçeği pekiştirmeye yöneliktir. (bk. Taberi, Razi, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Bu ayette Allah’ın “kesin olarak bir nesli yok edip yerine başka bir nesli getireceğine” dair bir ifade söz konusu değildir.

İlk muhatap Asr-ı saadet'teki insanlar olmakla beraber, kıyamete kadar gelen bütün asırlara ve nesillere bakan bir tarafı vardır. Ancak bu ifadede muhatapların kesin bir ceza ile “dünyadan ihraç” edileceklerine dair bir vurgu yoktur. Maksat Allah’ın hiçbir şeye muhtaç olmadığı gerçeğini -Allah’ın dilemesine bağlı olan farazi bir misal ile- seslendirmektir.