Enam suresi 78. ayette, "haza rabbi", "haza ekber" ifadesinde gramer kaidesi nedir?

Soru Detayı

- En'am suresi 78. ayetteki gramer kaidesi nedir?
- ​En'am suresi 78. ayette İbrahim (a.s) güneşi görünce "haza rabbi, haza ekber" buyuruyor, güneş manasına gelen şems kelimesi semai müennes olduğundan ismi işaret neden "hazihi" değil.
- Burada başka bir kaide mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili ayette Güneş'ten bahsedilmekle beraber, maksat onun ziyası ve nurudur. Bunlar müzekker olduğu için “haza” gelmiştir.

- Ayrıca, şems kelimesi semai müennes olmakla beraber, herhangi bir müenneslik alameti barındırmaz. Bu sebeple, müzekker olan lafzına riayet edilmiş ve “haza” gelmiştir.

- Keza, burada şems ile Rabbin karşılaştırılması vardır. Onun için “edep kuralı”, “gramer kuralına” tercih edilmiştir. (bk. Razi, ilgili yer).