Enam suresi 59.ayete göre, cinlerin de gaybı bilmemesi gerekmez mi?

Soru Detayı

- Bunlarda çelişki yok mudur?
​“İşte onların buradan getirdikleri haberler doğrudur, fakat ona bir şeyler ilave ediyorlar." (Müslim, IV, 1750; İbn Hibbân, Sakih, XIII, 499; Tirmızi, V, 362; Müsned, I, 218)
“Bu söz cinlerindir. Cin bilgiyi kapar da dostunun kulağına tavuğun gıdaklaması gibi gıdaklar. Bu şekilde ona yüz yalandan daha fazlasını karıştırır.” (Müslim, Selam 123)
- (En’am, 6/59) bu ikisine de ters düşmez mi?
- Sureye göre cinlerin de gaybı bilmemesi gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen bu ve benzeri soruların cevabı şudur:

Allah bildirmedikçe, peygamberler, melekler dahil hiç kimse gaybı bilmez, bilemez. Ancak, ayet ve hadislerde de açıkça ifade edildiği üzere, Allah bildirirse onlar da bilir.

Demek hiç kimse kendi kendine gaybı bilemez, Allah bildirirse bilir, o da başkasına bildirir. (bk. Kasas 7; Al-i İmran 45; Kehf 71-79; Rum 2-4)

Soruda geçen hadislerde, Allah’ın meleklere bildirdiği bazı gaybi haberleri, onlar kendi aralarında konuşurken ve diğerlerine naklederken, yine Allah’ın izniyle, bu bilgilerden kulak hırsızlığı yapan bazı cinlerin de haberdar olduğu açıklanıyor. Ancak cinler aldıkları bir doğru bilgiye birçok yalan katarak aktarmaktadırlar.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah dilediğine gaybı bildirir mi, ayetlerle delil gösterir misiniz ...
Bazı ayetlerde "Gaybı Allah'dan başkasının bilemeyeceği" ifade ...
Meleklerin konuşmalarını, cinlerin duyup kâhinlere haber ...
Bazı ayetlerde "Kulak hırsızlığı yapan cinlerin taşlanması ...
Bazı insanların gelecekle ilgili haber vermelerini nasıl ...