Peygamber Efendimiz bizden haberdar mı?

Soru Detayı

- Biri Müslüman olduğunda Allah peygamber efendimize hani ümmetine birinin daha katıldığını haber veriyor mudur ya da kelime i şehadet getirdiğimizde peygamber efendimiz de duyuyor mu?
- Bunlar aklıma geliyor ve biraz şirk olmasından endişeleniyorum bu tarz düşüncelerin, hani Peygamberimiz duyuyorsa da kendiliğinden değil Allah'ın ona bildirmesi ile olduğunu biliyorum ama yine de söylerken falan şirke düşüyormuşum gibi geliyor.
- Duyuyor mudur ya da günah işlediğimizde Allah Peygamberimizin haberdar olmasını sağlıyor mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’ın bize öğrettiği hakikat şudur:

Hz. Muhammed (asm) dahil hiçbir kimse bağımsız olarak her şeyi / hatta gaybi hiçbir şeyi bilemez. Ancak Allah bildirirse bilir.

“Sana ruhtan soruyorlar: De ki ‘Ruh Rabbimin emrindendir (alem-i emirdendir) ve size ilimden çok az bir miktar verilmiştir.” (İsra, 17/85);

“Gaybı o bilir, gizlisini kimseye açmaz; ancak elçi olarak seçtiği başka. Allah, bu elçilerin her türlü durumlarını ilmiyle kuşattığı ve her şeyin sayısını belirlediği halde, rablerinin mesajlarını tebliğ ettiklerini ortaya çıkarmak için onların önlerinden ve arkalarından gözcüler gönderir.” (Cin 72/26-28)

mealindeki ayet ve benzerlerinde bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Demek ki, Allah bildirmedikçe kimse gaybı bilemez, ancak o bildirirse elbette bilir.

Şu hâlde, Allah dilerse ümmetinin durumunu da Elçisine (asm) bildirir.

İlave ilgi için tıklayınız:

Peygamber Efendimiz şu an ümmetini görebiliyor mudur?

Peygamberimiz şu an bizi merak ediyor mu, bizden haberdar mı?