Hz. İdris'e astroloji mucizesi verilmesi, onun kendi kudretiyle gaybı bilir demek değildir, değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İdris (as) dahil, hiçbir peygamber bile Allah’ın bildirdiği şeylerin dışında kendi kendine gaybı bilemez. Fakat gaybın dereceleri vardır. Bilinmeyen gayb, Allah’ın ilmindeki mutlak gaybtır.

Öyle şeyler varki bir şahsa göre gayb, ötekine göre gayb değildir. Bir fizikçi, bir kimyacı, bir tıp uzmanı, bir meteoroloji, astroloji, astronomi uzmanı için görülen şeyler bizim için bilinmezler kısmına girebilir. Dürbünle uzağı gören kimsenin gördükleri, dürbünsüz olanlar için gayb sayılır.  Ve hakeza kıyas edilebilir.