İnsanlar, kıyamete doğru yıldızlara bakarak geleceği bilecekler, diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu konuda şu iki hadisi zikretmekte fayda vardır:

“Ümmetim için -zamanının sonlarında / ahir zamanda- en çok korktuğum şey, yıldızlar, kaderi yalan sayma ve şeytanın azdırmasıdır." (Mecmau’z-Zevaid, 7/203)

“Allah bu Arap yarımadasını şirkten uzaklaştırdı. Yıldızlar onları saptırmadığı sürece bu böyle devam eder.” (Mecmau’z-Zevaid, 10/54).

- Sorudaki “yıldızlardan geleceği söyleyecekler" gibi bir ifadeye rastlayamadık.

- Hadislerde, asıl söz konusu olan husus, insanların “bize falanca yıldız yağmur yağdırdı” demeleridir. Bu açık bir şirktir.

Gelecekten haber vermek ise, bağımsız olarak kendi başına gaybı bilmeye yönelik bir iddia olduğu için kabul edilemez. Böyle bir iddia “Gaybı Allah’tan başka kimse bilemez." (Cin, 72/26) mealindeki ayetin ifadesine ters düşer. Ancak devamındaki ayette ise, razı olduğu kullarına gelecek ve geçmişten bilgiler vereceği haber verilir. Demek ki, Allah bildirirse Allah'ın sevgili kulları da bilebilir.

Öyleyse "Gaybı ancak Allah bilir." sözünü, "Allah bildirmezse kimse gaybı bilemez" diye anlamak gerekir. Nitekim Peygamberimiz (asm) kendinden sonra olacak ve önceden olmuş bazı olayları, Allah’ın izniyle haber vermiştir.

Peygamberlerin, özellikle Hz. Muahammed’in (a.s.m) gaybe dair haberleri yüzlercedir. Aklı başında hiç kimse, her an Allah ile irtibat halinde olan Peygamberimizin (a.s.m) gaybı bilmesini yadırgamaz. Çünkü onun verdiği bilgiler, kendinden değildir; Allah ona bildirir, o da bize haber verir.

Gerek Peygamberimizin (a.s.m), gerek samimi bir şekilde onun yoluna tabi olmak suretiyle keşif- keramet sahibi olan velilerin, bu tür gaybî haberlerinin doğruluğuna Ehl-i sünnet alimlerinin ittifakı vardır.