Kimsenin görmediği cennetler kimin içindir?

Soru Detayı

- Kimsenin görmediği yurt (cennet) ve ilerisindeki cennetler kimin içindir?
- Allah Azze ve Celle bir yurt yapmıştır, o yurtta, arzu ettiği kadar eşler, meyveler, içecekler bulunur. Sonra onu kapatmıştır. Yaratıklarından ne Cebrail ve başka melekler orayı görmemişlerdir. Sonra Ka'b "onlar için işlediklerine karşılık gözler nuru olarak neler gizlenmiştir. Hiçbir nefis bilemez" Secde, 17 ayetini okudu.
- Sonra dedi ki : Ayrıca oranın berisinde iki cennet daha yaratmış ve istediği şeylerle onları bezemiş, o ikisini mahlukatından dilediğine göstermiş sonra şöyle buyurmuştur: Kimin kitabı illiyyin ( yüceler ) de ise, o kimsenin görmediği yurda girer. Öyle ehl-i illiyyindirler ki onlar, onlardan biri çıkar, kendi mülkünde yürürde. Cennet çadırlarından, onun yüzünün nuru girmedik bir tek çadır kalmaz, onun kokusu ile sevinirler ve ah bu koku, derler, illiyyin ehlinden biri çıktı ve mülkünde yürüyor derler. (Heysemi, Mecmau'z-Zevaid, X, 343)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Taberani birkaç yolla rivayet etmiştir. Heysemi, bu rivayetlerden bir tanesinin senedinin sahih olduğunu bildirmiştir. (Mecmau’z-Zevaid, 10/343)

Fakat sorudaki, rivayet şekli -sahih de olsa- merfu değil, mevkuftur. Çünkü, bu rivayete göre, Hz. Ömer: “İbn Ümmi Abd / İbn Mesud, bize cennetin en düşük menzilinin güzelliğinden bahsediyor. Peki ya en üstün menzilleri nasıldır?” diye Kâb’a sorar. O da sorudaki bilgileri verir.

Demek bu bilgiler doğrudan Hz. Peygamber (asm)'den gelmiyor. Kâb ise, eski malumatı olan İsrailiyyatı naklediyor.