Ekmeğe hürmet ediniz, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

"Ekmeğe hürmet ediniz. Ona hürmet edene Allah da ikramda bulunun." (Taberani, Mu'cemul Kebir, 22/335; Heysemi, Mecmu'u'z-Zevaid, 5/34)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti için bk. Taberani, el-Mucemu’l-kebir, h. no.840.

Arapça metni şöyledir:

 أَكْرِمُوا الْخُبْزَ فَإِنَّ اللهَ أَكْرَمَهُ، فَمَنْ أَكْرَمَ الْخُبْزَ أَكْرَمَهُ اللهُ

Türkçesi şöyle olabilir:

“Ekmeğe değer verin, çünkü Allah da ona değer vermiştir. Kim ekmeğe değer verirse, Allah da ona değer verir / ikramda bulunur.”

- Bu hadisin “Ekmeğe değer verin / hürmet edin” cümlesi sahihtir. (bk. Hâkim, Zehebi-Telhis, 4/136)

- Sorudaki şekliyle bu hadisin senedinde zayıf raviler bulunduğu için hadis zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 5/34)