Öyle insanlar gelecek ki… diye başlayan hadis sahih mi?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih mi?
“Sizden sonra öyle insanlar gelecek ki, türlü ve zevkli yemekler yiyecek, renkli ve rahat binitlere (binek ve seyahat vasıtalarına) binecek, rengârenk ve güzel kadınlarla evlenecek, kat kat ve nefis kumaşlar giyecektir. Onların bir mideleri var ki az ile doymaz, onların bir istekleri var ki çoğa da kanaat etmez. Dünyaya bağlanmışlar, akşam-sabah düşündükleri ve taptıkları dünyalıktır. Onu, Allahü Teâla’nın dışında ilah ve Rablerinden başka rab kabul ederler. Bütün çabaları dünya içindir. Yalnız heva ve heveslerinin peşinde koşarlar. Abdullah’ın oğlu Muhammed’in kat’î sözü şudur ki; sizin veya onların peşinden, sizden sonra veya onlardan da sonra gelenlerden o güne yetişenler, bunlara selam vermesin, hastalarını ziyaret etmesin, cenazelerine gitmesin ve büyüklerine hürmet göstermesinler. Zira bunları yapanlar, İslamiyet’in yıkılmasına yardım etmiş olurlar.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Gazali, hiçbir senet ve kaynak vermeden bu şekilde rivayet etmiştir.(1)

Ancak, Zeynüddin Iraki, bu rivayetin baş kısmını aşağıdaki vereceğimiz şekilde Taberani’nin rivayet ettiğini, kalan kısmının ise hiçbir aslını bulamadığını ifade etmiştir.(2)

Taberani’nin rivayet ettiği kısım şöyledir:

“Ümmetimden öyle bazı kimseler olacak ki, türlü türlü yemekler yer, çeşit çeşit meşrubat içerler, çeşit çeşit elbise giyerler ve süslü konuşurlar (edebiyat yapmak için dudaklarını eğip bükerler), işte bunlar ümmetimin en kötüleridir.”(3)

Taberani’nin Ebu Ümame’den naklen rivayet ettiği bu her iki rivayeti de zayıftır.(4)

- Zayıf olmakla beraber, bu hadisin manasını,

“Ey Âdem’in evlatları! Her namaz vaktinde mescide giderken, süsünüz olan elbisenizi giyinin. Yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri asla sevmez.” (A'raf, 7/31)

mealindeki ayetin ifadesi çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Yani burada nefsinin bütün isteklerine uyan, bu konularda hiçbir frene basmayan; yerken, içerken, giyinirken, konuşurken hep aşırılığa kaçan kimselerin durumuna dikkat çekilmiştir. Yoksa normal dairede hiçbir güzelliğe meyletmemek gibi bir yasak olamaz.