Karısının huysuzluklarına sabreden Eyyüp (a.s)’ın sevabını alır sözü hadis midir?

Soru Detayı

”Hangi erkek,karısının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona Eyyüp (a.s)’ın belalara sabrı neticesinde verdiği sevabı verir. Hangi kadın da kocasının huysuzluklarına sabır ve tahammül ederse Allah ona Firavun'un karısı Asiye’ye verdiği sevabı verir.”
şeklinde bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet bu anlamda bir rivayet var. (bk. Gazali, İhya, 2/39)

Ancak, İhya’nın tahricini yapan Iraki, “bu rivayetin aslını bulamadığını” söylemiş (İhya, a.y), İhya’nın şerhini yapan Zebidi de Iraki’nin ifadesine katıldığını belirtmiştir. (Şerhu İhya, 5/352)