Mümin kulun en güzel eğlencesi mescitlerde def çalıp, zikr etmektir, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Def ile ilgili iki hadis rivayetinin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
​1. Mescitlerde zikir ve def çalınması ile ilgili hadis sahih midir?
- Peygamber Efendimiz bir gün sahabelerle sohbet esnasındayken bir sahabe: "Ya Resullallah biz hiç mi eğlenmeyeceğiz?" diye bir soru sorar. Bunun üzerine Rasulullah Efendimiz (asm): "Mümin kulun en güzel eğlencesi mescitlerde def çalıp, zikr etmektir" cevabını buyurmuştur.
2. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz sav. Medineye hicreti esnasında Medine girişinde deflerle "Talaal Bedru Aleyna" ilahisiyle karşılanmıştır.
- Sesli zikir ve def ile ilgili bu hadisler sahih midir? Kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Sorudaki şekliyle herhangi bir hadis rivayetine rastlayamadık.

2. “Peygamber Efendimiz (sav.) Medine'ye hicreti esnasında Medine girişinde deflerle ‘Talaal Bedru Aleyna’ ilahisiyle karşılanmış” olduğuna dair hadis rivayeti vardır. (bk. Gazali, İhya, 2/277)

Zeynu’l-Iraki, bu hadis rivayeti zayıf olmakla beraber, Gazali’nin “...deflerin eşliğinde” şeklindeki ifadesinin ise, rivayetlerde yer almadığını bildirmiştir. (bk. Tahricu Ahadisi’l-İhya /İhya ile birlikte, a.y)