"Din, güzel ahlaktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” sözü hadis midir; açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Din güzel ahlaktır.” hadisi, Gazali tarafından İhya’da nakledilmiştir (İhya, 3/50). Zeynu’l-Iraki, bu hadisn mursel olduğunu belitmiştir.

Hadisin “Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” kısmına kaynaklarda rastlayamadık.

Güzel ahlakla ilgili pek çok rivayet vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

“Müslüman bir kimseye verilen en faziletli erdem güzel ahlaktır.”(Kenzu’l-Ummal, h. no: 5209)

“Mizanda en ağır gelen amel güzel ahlaktır.”(İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 10/458).

“Kişi güzel ahlakıyla oruç tutan ve namaz kılan kimselerin derecesine kavuşur.”(İbn Hacer, a.g.y).

Bazı alimlere göre, güzel ahlak, başkasına eza-cefa vermemekten ziyade, başkasının eza-cefasına tahammül eden, karşılık vermeyen kimsenin davranışıdır.(bk. Gazali, İhya, 3/50).

“Siz bütün insanlara malınızla genişlikte (iyilikte) bulunmanız mümkün değildir. Öyleyse, güzel ahlakınızla ve mütebessim cehrenizle onlara iyilikte bulunun.”(Kenzu’l-Ummal, h.no: 5158)

manasına gelen hadiste güzel ahlakın önemli bir portresi çizilmiştir.