"Ey âdemoğlu! Evlerinizi yükseltiyor ama benim evlerimi (mescidlerimi) alçaltıyorsunuz. Bu halinizle siz ne hayırlı ne de hürsünüz; ancak dünyanın kulu ve kölesisiniz." Bu hadis-i şerifin aslı var mıdır?

Soru Detayı

İmam-ı Gazali'nin "Kudsi Hadisler" kitabında geçen bu hadis-i şerifin aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi, ilgili kitabın Arapça aslında da gördük (el-Mevizatu’s-Sabia), ancak bütün aramalarımıza rağmen bunu başka kaynaklarda bulamadık. Bu sebeple hadisin sıhhat derecesini öğrenemedik.

Bu hadiste vurgulanan husus, insanların nefsani arzularını Allah’ın rızasının önüne koyduklarına, Allah’ın rızasının kazanılacağı merkezlerin başında gelen Allah’ın evleri olan mescitlere verdikleri değerden çok daha fazlasını kendi evlerine verdiklerine, dolayısıyla dünya hayatını ahiret hayatına tercih ettiklerine işaret edilmiş ve insanlar bu konuda uyarılmıştır.

Burada “evlerin yükseltilmesi, mescitlerin alçaltılması”,  fiziki yapıları itibariyle değil, manevi konumları itibariyledir. Yani, evlere verilen değer, camilere verilen değerden daha fazladır. Yoksa, camilerin fiziki olarak çok şaşaalı bir şekilde inşa edilmelerine bir teşvik söz konusu değildir.

Önemli olan camilerin manevi olarak ibadetlerle donatılmalarıdır. Bir de insanların kendi evlerine yaptıkları maddi manevi bakımı mescitlerden de esirgememelerine işaret edilmiştir.