Nafile olarak teravih namazı kılmak imandandır, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Böyle bir hadis varsa kaynağını ve açıklamasını alabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) Ramazan ayında kılınan Teravih namazıyla ilgili şöyle buyurmuştur:

"Kim Ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 27; Müslim, Müsâfirîn 173, 174)

İmam Buhari, hadislerin manasına uygun olarak bazı konu başlıkları vermiştir. Bu hadisi aldığı yerdeki konu başlığını, hadisin manasına uygun olarak “Nafile olan Ramazan (Teravih) namazını kılmak imandandır" şeklinde belirlemiştir. (bk. Buhârî, Îmân 27)

Buna göre, soruda geçen söz, doğrudan bir hadis değildir. Ancak ilgili hadis veya hadislerden alınmıştır.

Teravih namazı, ülkemizde ve Müslümanların yaşadığı topraklarda en çok rağbet edilen ve hatta Ramazan orucu gibi bir yıl boyunca heyecanla beklenen bir ibadet olma özelliğini sürdürmektedir.

Ramazan ayına mahsus olan teravih namazı esasen bir gece namazıdır. Hadislerde, Ramazan namazı (Kıyam-ı Ramazan) olarak ifade edilen teravih namazı teriminin, İslam’ın ilk yıllarından beri kullanıldığı bilinmektedir.

Hadis kitaplarında genellikle oruç bahsinin ardından ve fıkıh kitaplarının bazılarında da nafile namaz konuları içerisinde ele alınan teravih namazı, âlimlerin çoğunluğunun kanaatine göre sünnet-i müekkede veya en azından müstehab ya da mendub kabul edilmektedir.

Hanefi fıkıh âlimlerine göre, Ramazan gecelerinde cemaatin yatsı namazından sonra toplanarak beş terviha kılmaları (yirmi rekat) -ki, her terviha dört rekattır- ve ikişer rekatte bir selam vermeleri daha faziletli kabul edilmiştir. Her dört rekattan sonra bir o kadar da oturulur. Teravih bitince yine bir ara verilir ve sonra imam, cemaate vitir namazı kıldırır.

Bilgi için tıklayınız:

Teravih namazının önemi ve Teravih namazıyla ilgili soru ve cevaplar.