Cennetin her gün güzelleşeceği anlamındaki hadis sahih midir?

Soru Detayı

Câbir (r.a.) rivayet ediyor:

"Allah Teâla her gün cennete şöyle buyurur: 'Sana girecek olanlar için güzelleş!' Ardından cennetin güzelliği daha da artar. İşte seher vaktinde insanların hissettikleri serinliğin sebebi budur." [İmam Taberâni, Mu'cemu's-Sağir Tercüme ve Şerhi, (İsmail Mutlu), Mutlu Yayınları: 1/110]

- Bu hadis-i şerif başka kaynaklarda var mı; sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadisi Teberanî Mucemu’s-Sağir’de zikretmiştir. Ancak, bu hadiste yer  alan bazı ravilerin teferrüd ettiklerini (tek ravi olduklarını) belirtmek suretiyle hadisin zaafiyetine işaret etmiştir. (bk. Taberanî, Mucemu’s-Sağir , 1/63)

Hafız Heysemî, bu hadis rivayetinde yer alan ravilerden birinin metruk (hadisinin kabul edilmez) olduğunu belirtmek suretiyle hadisin çok zayıf olduğuna dikkat çekmiştir. (bk. Zevaid,10/412)

Ancak, cennetin ve içindekilerin sürekli güzelleşeceğine dair ayetler ve sahih hadisler vardır.