Dünyadaki cennet misal güzellikler ile ahiretteki cennetin güzelliği kıyaslanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'anda cennetle ilgili hayli tasvirler vardır. Mesela, ilgili bir bölümde şöyle buyrulur:

وَجَزٰيهُمْ بِمَا صَبَرُوا جَنَّةً وَحَر۪يرًا “Sabretmelerine karşılık (Allah) onları bir cennet ve ipek(ten giysiler) ile mükâfatlandırdı.”

مُتَّكِئ۪ينَ ف۪يهَا عَلَى اْلاَرَٓائِكِۚ  “Orada koltuklar üzerine kurulmuş olarak bulunurlar.”

لاَيَرَوْنَ ف۪يهَا شَمْسًا وَلاَ زَمْهَر۪يرًۚا “Orada ne güneş (yakıcı sıcak) görürler, ne de dondurucu soğuk.”

وَدَانِيَةً عَلَيْهِمْ ظِلاَلُهَا “Üzerlerine cennetin (ağaçlarının) gölgeleri sarkmıştır.”

وَذُلِّلَتْ قُطُوفُهَا تَذْل۪يلاً “Cennetin meyveleri (kolayca alınacak şekilde) yakınlaştırılmıştır.”

وَيُطَافُ عَلَيْهِمْ بِاٰنِيَةٍ مِنْ فِضَّةٍ وَاَكْوَابٍ كَانَتْ قَوَار۪يرَا “Gümüş kaplar, şeffaf kadehlerle etraflarında dolaşılır.” (İnsan, 76/12-15)

Bu anlatımı, “Bu ayetler çölde yaşayan Arabın zevkine göre cenneti tasvir etmektedir, ama aynı anlatım yeşilliklerle dolu olan sözgelimi Karadeniz bölgesi insanına pek de cazip gelmez.” diyerek, Kur'anın tarihselliğine delil olarak getirmek tam bir çarpıtmadır. Çünkü yeşillikte yaşayan insanların bundan çok da etkilenmeyeceğini söylemek, insan fıtratını göz ardı etmek olur. Hangi insan vardır ki böyle yeşillikten hoşlanmasın, şırıl şırıl akan nehirlerden, ağaçların serin gölgelerinden huzur duymasın?!

 Öte yandan dünyadaki cennet misal güzelliklerle ahiretteki cennetin güzelliği asla kıyas edilemez. Nitekim şu ayet meselenin bu yönüne dikkat çeker:

مَثَلُ الْجَنَّةِ الَّت۪ى وُعِدَ الْمُتَّقُونَۜ “Müttakilere vaat edilen cennetin meseli şöyledir…” (Muhammed, 47/15)

Yani, her ne kadar cennet böyle güzelliklerle anlatılsa da bütün bu anlatılanlar ona ancak dünyevî birer misaldir, hakiki cennet bu anlatılanların çok çok fevkindedir.