Din eğitimine ihtiyaç var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk insan Hz. Âdem’dir ve yine ilk insan peygamberdir. Dinin tarihi, insanlık tarihiyle başlar.

“Allah indinde din, İslâm’dır.”(1)

Allah’ın gönderdiği bütün dinlerde inanç sistemi aynıdır. Farklılık bazı ibadetlerde ve hükümlerdedir.

Peygamberler, hak dinin tebliğcileridir. Aynı görev, şimdi alimlerin omuzundadır. Her Müslüman, en azından temel İslami bilgileri öğrenmek zorundadır. İslam'da “din adamı” değil, “alim’ kavramı vardır. Her Müslüman, dinin adamıdır.

Din, mukaddes değerler manzumesidir. Her insanın, dinden elde edeceği çok şeyler vardır. Mesela, dinin esasını teşkil eden inanç sistemi, bizi metafizik aleme muhatap eder. İbadetler, Allah’a karşı görevlerimizi bildirir. Haram-helal, hayatımıza istikrar kazandırır. İslami şeair (alametler), örfümüzü meydana getirir. Şeaire hürmet, kalpteki takvanın alametidir.(2)

Dini eğitimin yapılması, vicdanlara müdahale anlamına gelmez. Kişi dinin esaslarını bildikten sonra, dindar olup olmamakta hürdür. Zira,

“Dinde zorlama yoktur.”(3)

Fakat, “Ben Müslümanım.” diyenler için, dini birtakım müeyyidelerin olması ise, kaçınılmazdır. Mesela, dışarıdaki bir genç, “Neden okulun derslerine gelmiyorsun?” diye hesaba çekilemez. Ama, öğrenci olanlar derslere gelmezse, hesap vermek zorundadırlar.

Kaynaklar:

1. Al-i İmran, 19.
2. bk. Hac, 32.
3. Bakara, 256.
4. Nursi, Sözler, s. 669.