Cinsiyetsiz canlıların üremesi nasıl açıklanır?

Soru Detayı

- Bilindiği gibi, bazı canlılar çift eşeyli, bazıları tek eşeylidir. Bir arkadaşım var kendisi apateist bana diyor ki:
"Bana uzun uzun şeyler yazmasınlar direk söylesinler. Örneğin paramesyum bunda çift cinsiyet falan değil direk cinsiyet yok. Buna ne cevap veriyorlar."
- Bu kişiye ne cevap verebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bazı canlılar tek cinsiyetli yaratılmış, bazıları da çift cinsiyetlidir. Ancak Paramesiyum gibi bazıları da tek hücreli varlıklardır. Bunların üremesi de doğrudan hücre bölünmesi şeklindedir.

Tek hücrede gerekli besinler hazırlanır, genleri hasıl eden kromozomlar iki katına çıkarılır ve daha sonra Allah’ın emir ve iradesi ile tek hücre ikiye bölünür.

Böylece tek hücreli bir varlıktan iki varlık teşekkül etmiş olur.