Evren hiçlikten oluşamaz mı?

Tarih: 11.10.2016 - 00:04 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bir Ateist böyle bir şey yazmış buna cevap verir misiniz?
- Yani Yokluktan var olamaz diyor buna ne cevap verilebilir?
"Körkütük cahil olmayan herkes bilir ki evren hiçlikten oluşamaz. Bunu hangi ateist nerede dedi bilmiyorum. Ama evren bir enerji dönüşümüdür. Evrendeki her şey bir enerji türünden başka bir enerji şekline dönüşür. Asla yok olmaz ve yokluktan var olmaz. Bir şeylerin yokluktan var olduğuna inanmak senin alanın, ateizmin değil!" 

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evrenin yokluktan olması, evrene nispetledir.

Allah Teala'nın yaratması ise kendi ilim, irade ve kudretindendir.

Hiçlik ise antik felsefenin aperion’udur. Yani evren bir şey olmayandan yaratılmış olmaktadır.

Hiçlik, yokluğa tercih edilmektedir. Zira gerçek-mutlak bir yokluk olamaz.

Enerjinin birbirine dönüşmesi kuantum ölçeğinde parçacık ve alan kuramları ile ele alınır.

Buna göre parçacıklar aynı anda hem var hem de yok niteliğine sahiptirler. Ya da aynı anda hem alan hem parçacık olmaktadırlar. Bu durum ise âlemin sürekli bir gizli hazineden açığa çıktığını göstermektedir.

İlahi kudretin yoğunluk derecelerine, enerji adını vermek, bu enerjinin evren, hayat ve insan gibi muazzam sonuçları ortaya çıkarmasını açıklamaz.

Dönüşüm, planlanan hedefe doğru kesin bir düzen içinde işlemektedir.

Bir fabrikanın hammadde ve ürün döngüselliğini görüp, onu yapanın fabrikanın kendisi olduğunu söylemek, acınacak bir durumdur.

Soru:

- Mutlak yokluk olamaz ise evren yokluktan yaratılmamıştır düşüncesi ortaya çıkmaz mı?

Cevap:

Yokluk iki türlüdür.

İlki mutlak anlamda yokluk ki, bu yoktur. Zira bunun olması durumunda varlık ve bu konuşma olanaksızdır. Bu durumda Allah’ın varlığından da bahsedilemez.

Yoktan var edilmek ile kastedilen anlam yokluğun ikinci anlamıdır. Bu izafi anlamdır. Yani bir şeyin önceden yok iken sonradan var olmasıdır.

Fakat bu noktada Allah vardır. Dolayısıyla Allah var iken başka şeylerin yokluğu kastedilmektedir.

O halde yoktan var etmek, yokluğun bir madde olarak kabulü anlamında değildir ki bu durumda yokluk da var olmuş olur. Bu ise bir şeyin zıddının aynısı olmasıdır. Bu ise muhaldir.

Allah kendi ezeli ilminde bulunan şeylerin mahiyetlerini açığa çıkararak, onların kendi adlarına olan izafi yokluklarını kendinde bulunan varlık özlerini açığa çıkararak izafi varlığa çevirmektedir. 

Yaratılmış şeylerin yaratılmadan önce kendilerine ait bir varlıkları yoktur. Dolayısıyla ezeli değildirler. Yaratılmadan önce varlıklar sırf Allah'a ait olarak vardırlar. Ancak bu onların varlığı değildir.

Yaratıldıktan sonra ise hem Allah'a ait varlık özleri devam eder hem de kendilerine ait bir varlığa kavuşurlar. Her şeyin melekutu bu nedenle Allah'ın elindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun