Cinler, neden geleceğe gidip ne hale geleceklerini görmediler?

Soru Detayı

- Cinlerin geleceğe gitmeleri sonra yasaklandıysa, neden daha evvel geleceğe gidip ne hale geleceklerini görmediler?
- Cinler hızlı değil de biz yavaş olamaz mıyız? Onlar hızlarından dolayı bizleri yavaş şekilde hareket ediyormuş gibi görüyor olamazlar mı?
- Hepsinin hızlı hareket edebildiklerini nereden biliyoruz? Yalnızca ifritler hızlı hareket ediyor olamaz mı?
- Aramızda boyut farkı olmasına rağmen damarlarımızda nasıl dolaşabiliyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cinlerin geleceğe gittiğine dair elimizde hiçbir bilgi yoktur ve gitmeleri mümkün de değildir.

Sizin kastettiğiniz cinlerin göklere çıkmaları olabilir.

İslam öncesi cinleri göğe çıkmaları söz konusudur. Geleceğe dair bazı haberleri -meleklerin kendi aralarındaki konuşmalarından- kulak hırsızlığı yapmak suretiyle alabiliyorlardı. Bu bilgi çok cüzî olduğu için her şeyi zaten bilmiyorlardı.

“Biz göğe çıkmak istedik: Bir de ne görelim: orası sert ve kuvvetli bekçiler, şihablar, alevler, (roket gibi mermiler)le dolu!  Önceleri biz göğün bazı yerlerinde oturup dinleme merkezleri edinirdik. Ama şimdi kim dinlemeye kalkışırsa, derhal kendini gözetleyip izleyen bir alevle karşılaşıyor.” (Cin, 72/8-9),

“Gerçekten biz, gökte burçlar yarattık ve onları seyredenler için yıldızlarla süsledik. Hem onu kovulmuş her şeytandan koruduk. Ancak kulak hırsızlığı edenler olursa, onu da parlak bir ışık kovalar.” (Hicr, 15/16-18)

“Ne var ki içlerinden birisi bir söz kırıntısı kapmayı başarırsa, derhal yakıcı ve delici bir ışın onu kovalar.” (Saffat, 37/10)

mealindeki ayetlerde bu konuya işaret edilmiştir.

- Cinler ruhani olduklarından ve cismani yönleri bulunmadığından ta göğe kadar çıkabiliyorlardı. Rüzgâr gibi her tarafa eser giderler. İnsanlar ise ruhani yanları yanında cismani tarafları da olduğu için ağırdır ve yavaştırlar.

- “Cinleri de saf bir ateşten yarattı.” (Rahman, 55/15) mealindeki ayette zikredildiği üzere, cinlerin hepsi saf ateşten / dumansız alevden yaratıldığı için, yapıları itibariyle hızlıdır.

- Cinlerin boyut farkı buna engel değildir. Cismani olmadıkları için istedikleri yere kolaylıkla girip çıkabilirler.