Cinler neden insanlardan daha uzun yaşar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir açıdan bakılırsa, cinler ruhani varlıklar olduğu için, cismani varlıklar olan insanlardan daha uzun yaşayabilirler.

Diğer bir yorum şöyle olabilir:

İnsanlar kendi aralarında farklı uzunlukta bir hayat yaşayabildikleri gibi, cinler de kendi aralarında uzunluğu farklı bir hayat yaşayabilirler. Ve insanlara göre de daha uzun bir ömür yaşayabilirler.

İnsan ve cin nevilerinin kendi aralarında farklı ömür süresine sahip olmalarının hikmeti ne ise, iki nevi arasındaki farklılıkta da o hikmet söz konusu olabilir. Yani bu konuda herhangi bir üstünlük kriteri söz konusu değildir.

Kaldı ki insanların, cinlerin de dahil olduğu varlıklar içinde en güzel şekilde, ayetin tabiriyle ahsen-i takvimde yaratıldığı bilinmektedir. (bk Tin, 95/5)

Ayrıca, başka ayetlerden de insanların mükerrem (şerefli ve saygın) yaratıldığını ve yaratılan diğer varlıkların çoğundan da üstün olduğunu anlıyoruz:

"Şüphesiz ki biz, Âdemoğullarını mükerrem (şerefli ve saygın) kıldık. Karada ve denizde onları taşıttık. Helal ve temiz şeylerle rızıklandırdık. Onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık." (Araf, 7/19; Bakara 2/35)